Zamożni Polacy coraz chętniej inwestują w luksusowe apartamenty. Rynek nieruchomości premium jest mniej obciążony dodatkowymi kosztami i mniej podatny na rynkowe trendy. Jest to dosyć osobliwy twór, który w naszym kraju staje się coraz popularniejszy.

Dopiero od niedawna możemy zaobserwować ożywienie i dynamiczny rozwój rynku nieruchomości premium i wiąże się to głównie z większym odsetkiem rodzimych milionerów (HNWI) z majątkiem płynnym przekraczającym pół miliona dol. Większy popyt na luksusowe apartamenty ma również większy odsetek osiedlających się w naszym kraju obcokrajowców.

Coraz większy wybór

Chcąc zainwestować w nieruchomość premium pięć lat temu, wybór był ograniczony do minimum lub nie było go wcale. Bardziej zamożni klienci w związku z brakiem podaży nie byli w stanie kupić niczego, co wychodziło poza standardową półkę cenową i jakościową. Deweloperzy nie widzieli powodu, dla którego powinni byli inwestować w budowę bardziej luksusowych lokali.

Obecnie wybór jest ciekawy – warto wspomnieć o apartamentowcu centrum stolicy – Złota 44, czy luksusowych apartamentach Park Lane w sąsiedztwie Łazienek Królewskich. Obecnie na luksus apartamentu składa się nie tylko jego wykończenie, ale również lokalizacja i jej skomunikowanie zresztą miasta. Najbardziej prestiżowe apartamenty znajdziemy naturalnie w samych centrach metropolii. W innych dużych miastach również obserwujemy dynamiczny rozwój segmentu premium i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się jeszcze większej dynamizacji podaży. Mimo, że wciąż w powijakach, rynek posiada naprawdę bogaty potencjał wzrostu, a wedle analityków KPMG i Tacit Inwestment, wartość rynku premium może sięgnąć nawet 1,5 mld złotych, przy rokrocznym wzroście w zakresie od 5 do 7 procent.

Gdzie powinniśmy spodziewać się największego ożywienia rynku apartamentów premium? Naturalnie w największych miastach w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, czy Trójmieście.

Apartamenty premium na wynajem

Rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że coraz więcej bogatszych inwestorów decyduje się na zakup pod wynajem nieruchomości z najwyższej półki. Takie działanie stanowi doskonałą okazję do lokowania kapitału i nierzadko okazuje się bardziej dochodową alternatywą produktów bankowych, jakimi są lokaty, fundusze, czy konta oszczędnościowe. Wielu inwestorów w przyszłości planuje odsprzedać zakupioną nieruchomość.

Stopa zwrotu w przypadku takich inwestycji oscyluje w granicach 2 – 3 procent rocznie, a czasem może osiągać nawet 5 procent. Wynajem premium apartamentów jest stabilnym i w pełni bezpiecznym sposobem na dodatkowe pomnażanie majątku, który jest zdecydowanie bardziej odporny na kryzysy i wszelkie rynkowe trendy i zawirowania.

Warto wspomnieć również o mniejszym obciążeniu kwestiami zarządczymi w przypadku luksusowych apartamentów. Deweloperzy coraz częściej sprzedają inwestycje wraz z opcją zarządzania nimi. Dzięki temu rentowność oraz łatwość zarządzania nieruchomością przez inwestora stoją na możliwie wysokim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here