Lokal usługowy

Pomimo tego, że w Polsce największą popularnością cieszą się inwestycje na rynku nieruchomości mieszkaniowych, to wyższy zysk można osiągnąć nabywając lokal użytkowy przeznaczony na wynajem.

Czym jest lokal użytkowy?

Przed podjęciem decyzji o inwestycji, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co to jest lokal użytkowy. Definicja lokalu użytkowego znajduje się zarówno w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jak i w ustawie o własności lokali.

Na podstawie obydwu definicji można przyjąć, że lokal użytkowy to wydzielone za pomocą ścian lub przegród budowlanych pomieszczenie lub ich zespół, albo cała nieruchomość, która przeznaczona jest na stały pobyt ludzi. Równocześnie lokal użytkowy nie może być lokalem mieszkalnym, technicznym lub gospodarczym.

Oznacza to, że inwestowanie w lokale użytkowe może obejmować wykup na wynajem lub sprzedaż obiektów:

– biurowych,
– handlowo – usługowych (komercyjnych)
– kulturalnych i sportowych,
– krótkiego zakwaterowania.

Wato mieć na uwadze, że przyjęcie i realizacja dobrego planu inwestycyjnego może zapewnić zysk rzędu 7-10% rocznie, co znaczy, że przeciętny lokal usługowy gwarantuje wyższy przychód niż lokal mieszkalny.

Inwestowanie w lokal użytkowy — o czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy lokal usługowy będzie przeznaczony na wynajem, czy też na sprzedaż, przed kupnem należy uwzględnić podstawowe czynniki, które zdecydują o opłacalności inwestycji.

Na rentowność zakupu lokalu usługowego wypływ ma:

– położenie nieruchomości,
– stan techniczny lokalu,
– możliwość dostosowania lokalu do indywidualnych potrzeb,
– naliczenie podatku VAT.

Lokalizacja mu kluczowe znaczenie. W zależności od położenia nieruchomość będzie atrakcyjna dla innej grupy potencjalnych najemców lub kupców. W praktyce lokal użytkowy wynajęty Biedronce lub Pepco nie musi znajdować się w centrum miasta. Tym na co zwróci uwagę najemca lub nabywca, w tym wypadku, jest bliskość dużego ruchu pieszego, z jakim ma się do czynienia m.in. w pobliżu dużych osiedli. Warto też zwrócić uwagę, że duże miasta jak Wrocław, Kraków, czy też Poznań mogą zagwarantować wyższą stopę zwrotu.

Kolejną kluczową kwestią jest stan techniczny lokalu. Właściciel musi być świadom, że potencjalny wynajmujący chętniej zgodzi się na współpracę, jeżeli stan techniczny lokalu będzie dobry. Ponadto to właściciel będzie odpowiedzialny za potencjalne straty związane ze złym stanem wynajętej nieruchomości. Inwestor musi też pamiętać, że nieruchomość musi spełnić konkretne kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nieruchomość, która zgodnie z prawem i niskim kosztem może być dostosowana do wielu działalności, jest cennym nabytkiem, który pomoże poszerzyć grono kupców i najemców. Koniec końców lokale handlowe muszą spełniać inne wymagania niż nieruchomość przeznaczona na działalność centrum medycznego. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie mogłoby być łatwo dostosowane do potrzeb.

Dodatkowo finansowa ocena inwestycji powinna również obejmować uwzględnienie podatku VAT, którego naliczenie może przyczynić się znacznego podniesienia kosztów transakcyjnych. Aby lepiej zapoznać się z tymi tematami warto sprawdzić książki i lepsze artykuły omawiające inwestycje w lokale użytkowe w sposób szczegółowy. Ostatecznie to wiedza jest najcenniejszym zasobem, który pozwala na trafne decyzje.

Przestrzeń komercyjna – sprzedać czy wynająć?

Obydwie formy stanowią atrakcyjny sposób na pomnożenie kapitału. Równocześnie każdy raport rynku nieruchomości potwierdzi, że w dłużej perspektywie przeznaczenie lokalu usługowego na wynajem daje znacznie wyższą stopę zwrotu niż jego kupno z zamiarem dalszej sprzedaży. Dodatkowo należy pamiętać, że ostateczna wycena lokalu przeznaczonego na dalszą sprzedaż będzie w dużej części uzależniona od ilości zainwestowanych przez właściciela środków finansowych. W praktyce oznacza to większy koszt inwestycyjny oraz zamknięcie się na wielu potencjalnych najemców.

Z tych powodów zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kupno nieruchomości użytkowej z najemcą. W takiej sytuacji nabywca natychmiastowo zyskuje stabilny przychód, który z czasem pokryje koszt inwestycji. Szczególnie atrakcyjne oferty to kupno lokalu z Żabką, lokal z drogerią Rossman, czy też ze sklepem Stokrotka. Chodzi o to, aby współpracować z renomowani najemcami, którzy we własnym zakresie pokrywają koszt dostosowania lokalu oraz podpisują stabilne, wieloletnie umowy. Na koniec warto zapamiętać, że inwestując w najem zachowuje się nieruchomość, której wartość rośnie.

Alternatywnym sposobem inwestowania dla osób z niższym budżetem jest crowdfunding nieruchomości komercyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here