Lampy jako element wystroju pomieszczeń

Podstawową rolą lamp stosowanych we wnętrzach jest ich oświetlanie, ale nie sposób odmówić im również funkcji dekoracyjnej. Połączenie obu tych ról sprawia, że podczas wybierania lamp bierze się pod uwagę głównie typ i wygląd, a następnie stawia lub montuje w tym lub innym miejscu. Coraz ciekawsze modele nowych lamp potrafią wprawić w zachwyt – jak zdecydować się na tę właściwą? 

Jasny punkt widzenia

Zakupowi lamp powinna przyświecać od razu pewna idea. Niektóre z produktów, na przykład nowoczesne lampy wiszące, mają z góry narzucony styl, nierzadko spore rozmiary, wbudowaną możliwość regulacji natężenia światła oraz zmiany koloru. Piękna lampa może zachwycić, ale nie będzie pasować wszędzie. Po wyznaczeniu wymagających oświetlenia części mieszkania należy ocenić, na ile można sobie pozwolić kupując lampę. Może w danym pokoju dominuje konkretny styl? Może trzeba optycznie otworzyć pomieszczenie, wykorzystując dużo jasnych punktów świetlnych? Może w centrum jest dość jasno, ale są miejsca, gdzie zdecydowanie przyda się dodatkowe oświetlenie? Zadanie sobie takich lub podobnych pytań w domu, przed wyjściem na zakupy, ułatwi podjęcie decyzji w sklepie. Obecnie też olbrzymią wręcz pomoc oferuje internet. Na stronach producentów nowoczesnych lamp wiszących można przejrzeć zdjęcia poszczególnych modeli, a nawet znaleźć gotowe pomysły na aranżacje z taką lampą w roli głównej.

Specyfika lamp wiszących

Łatwo zauważyć, że nowoczesne lampy wiszące funkcjonują trochę jak wychodzące już z użycia żyrandole – również wiesza się je u sufitu, jednak mają znacznie bardziej stylową konstrukcję i nie muszą znaleźć się w centrum. Ich ciekawy kształt może całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia. Obecnie wśród lamp tego rodzaju dominują jasne, stłumione barwy, a z materiałów szkło, metal i tworzywo sztuczne. Widać wyraźnie, że w większości przypadków producenci z powodzeniem bawią się formą – wiele propozycji to fantastyczne rozwiązania rozszczepiające światło, składające się z niezliczonej ilości małych lampek zawieszonych w powietrzu, stworzone z metalicznych pasów i innych kształtów geometrycznych. Są także lampy proste w konstrukcji, delikatne, które będą po prostu pełniły swoją funkcję i wzbogacą wnętrze wysublimowaną estetyką. Do wyboru, do koloru – sztuką jednak jest taki wybór, który pozwoli podkreślić piękno pomieszczenia. Tak czy inaczej wzrok widza skupi się na lampie, ale nie powinna ona być jedynym silnym akcentem w całym wnętrzu.

Przede wszystkim styl

Nowoczesne mieszkania urządzane są w określonym stylu. Tak naprawdę obecna moda pozwala na bardzo dużo, można więc urządzić sobie wnętrze dość surowo albo romantycznie, w stylu rustykalnym bądź polegając wyłącznie na pięknie surowego drewna. Każdy z wyborów można będzie umiejętnie podkreślić zakupem odpowiedniej lampy wiszącej. W większości przypadków nie będzie miało sensu dobieranie lampy kontrastującej, bo będzie ona zbyt krzykliwie wyróżniać się na tle pozostałego wyposażenia. Zgranie stylu lampy z obecnymi już elementami we wnętrzu to krok pozwalający na uzyskanie prawdziwej harmonii.

Więcej informacji na stronie www.acerto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here