Kupno mieszkania pod wynajem. O czym pamiętać?

Inwestycja w nieruchomość to wciąż bardzo dobry sposób na dodatkowy biznes. Jednak często zdarza się, że nasze mieszkanie nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najemców. Na co powinniśmy zwracać uwagę, jakie błędy popełnimy i jak wybrać ten idealny lokal pod wynajem? Oto kilka wskazówek, tych oczywistych i mniej oczywistych.

Metraż mieszkania
W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków jest wciąż duże zapotrzebowanie na każdy metraż mieszkania. Jednak największych zainteresowaniem cieszą się lokale dwu-i trzyosobowe. Za nowoczesną kawalerkę w dobrej lokalizacji wciąż musimy dużo zapłacić, dlatego czasem opłaca się dołożyć więcej i wynajmować większe mieszkanie. Jednak, jeśli zaproponujemy dobrą cenę za wynajem kawalerki, na pewno znajdziemy na nią najemców.

Lokalizacja
Obalamy mit, że tylko mieszkania w centrum cieszą się największą popularnością. Okazuje się, że coraz większa część społeczeństwa woli mieszkać z dala od wielkomiejskiego szumu i to nie tylko rodziny z dziećmi, a nawet studenci. Najdogodniejszą lokalizacją byłaby dzielnica dobrze skomunikowana z centrum miasta. Najemcy przy wyborze mieszkania bardzo zwracają uwagę na lokalizację, zwłaszcza ci, którzy nie poruszają się samochodem. Ważne, żeby w pobliżu znajdowały się przystanki tramwajowe, autobusowe czy metro.

Stan budynku, wygląd mieszkania i otoczenie
Na co najpierw zwracamy uwagę? Na wygląd! Choć mieszkania na wynajem nie są własnością najemcy, to jednak chce on mieszkań w nowoczesnym lub po prostu czystym i zadbanym lokalu. Jeśli pod wynajem planujesz kupno trzy- lub czteroosobowego mieszkania, wcale nie musisz wydawać majątku na zakup mebli, oświetlenia i innych elementów wyposażenia. Możesz gustownie i stylowo urządzić mieszkanie za bardzo niewielkie pieniądze. Pozbądź się staromodnych mebli, dywanów, meblościanek. Postaw na minimalizm i prostotę.

Najemcy zwracają uwagę także na blok i sąsiadów. Ważne, żeby było bezpiecznie, dlatego największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania położone na zamkniętych, spokojnych osiedlach. Dobrze by było, gdyby wokół były parki lub po prostu trochę zielonych terenów, dzięki czemu okolica robi się przyjemniejsza (np. nowe mieszkania na sprzedaż Poznań).

Kim jest twój najemca
Kupując mieszkanie pod wynajem zastanów się kim będzie twój najemca. Ma to istotny wpływ. Jeśli chcesz kupić mieszkanie pod wynajem dla turystów, powinno ono znajdować się w centrum. Z kolei, mieszkanie pod studentów powinno cechować się bliskością uczelni i komunikacji miejskiej. Rodziny z dziećmi najczęściej szukają mieszkań zlokalizowanych z dala od centrum, lecz także w pobliżu przedszkoli, szkół, parków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here