Kompresory i sprężarki – najważniejsze informacje

0
1188

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez sprężarek. Obecne są one w zasadzie wszędzie. Niemniej jednak przeważnie kojarzą się głównie z urządzeniami przemysłowymi, wykorzystywanymi w zakładach produkcyjnych czy też w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Zastosowanie znajdują tam różnego rodzaju sprężarki, w tym również kompresory.

Sprężarka a kompresor

Często pojęć sprężarka i kompresor używa się zamiennie. W rzeczywistości jednak wcale nie są to pojęcia tożsame. Niemniej jednak często używanie wymienionych terminów zamiennie jest jak najbardziej dozwolone. Rzecz w tym, iż każdy kompresor to sprężarka, przy czym sprężarka to pojęcie szersze, a więc nie każda jest kompresorem.

Zasadniczo kompresory, na przykład kompresory ABAC, to urządzenia, które umożliwiają sprężanie gazu. Dlatego też wspomniane kompresory znaleźć można również pod nazwą sprężarki ABAC. Wspomniane urządzenia dostępne są między innymi w sklepie Air-Com, pod adresem – air-com.pl/g/abac?categoryId=1107. Jednak sprężarki to nie tylko urządzenia sprężające powietrze, czyli podnoszące jego ciśnienie, ale również wszelkiego rodzaju sprzęt, za którego sprawą możliwe jest pobudzenie przepływu gazu. Według definicji kompresory i inne sprężarki operują czynnikiem roboczym w postaci gazu. Warto jednak zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków gazem tym jest powietrze.

Tłokowe kompresory ABAC

Powyżej wspomnieliśmy o producencie kompresorów –– firmie ABAC. Producent ten to międzynarodowa korporacja z wieloletnim doświadczeniem. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji kompresorów tłokowych. Czym one są? Sprężarki tego rodzaju to najbardziej klasyczne, a jednocześnie wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w kwestii sprężania powietrza. Jak przebiega proces podnoszenia ciśnienia gazu w przypadku urządzeń tego typu? Tłok, który w kompresorach tłokowych jest elementem roboczym, popycha powietrze w jednym kierunku. W ten sposób zmniejsza się jego objętość, choć ilość powietrza w komorze wciąż jest taka sama. W ten prosty sposób dochodzi do sprężenia powietrza.

Sprężarki, czy też kompresory ABAC, działające w oparciu o tłoczenie powietrza, znaleźć można w ofercie firmy Air-Com, o czym zresztą wspominaliśmy już wcześniej. W asortymencie znajdują się tam najnowocześniejsze sprężarki, które cechuje wysoka wydajność oraz wieloletnia trwałość. Warto również wspomnieć o wyposażeniu kompresorów ABAC. Producent dołącza do nich zbiorniki powietrza, które stanowią niejako zabezpieczenie, z którego warto skorzystać, gdy dojdzie do awarii sprężarki lub po prostu konieczne będzie jej czasowe wyłączenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here