Kominki ekologiczne

Biokominki to ciekawa alternatywa dla klasycznych kominków na paliwo stałe. Są czystsze, znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, bezpieczne i zaskakująco wydajne. Gdzie sprawdzą się najlepiej i z czego właściwie wynika ich popularność?

Dlaczego biokominki zyskują na popularności? Jak działają?

Biokominki – czasem określane też jako kominki ekologiczne – są zasilane paliwem płynnym lub żelowym, najczęściej na bazie bioetanolu. To oznacza, że produktami ich spalania są tylko para wodna i dwutlenek węgla, ale nie powstają w tym procesie żadne pyły. Paliwo wlewa się do paleniska i po chwili, kiedy pary osiągną właściwą prężność, kominek rozpala się wyraźnym, wysokim płomieniem.

Nie trzeba ich podłączać do instalacji kominowej, wielu kominków ekologicznych nie trzeba nawet w żaden szczególny sposób stabilizować. Instalacja takiego kominka jest możliwa praktycznie wszędzie i zajmuje czasem zaledwie kilkanaście minut. Ponieważ tutaj palenisko to po prostu zbiornik na paliwo z odpowiednią szczeliną, pod względem estetycznym projektantów praktycznie nic nie krępuje i biokominki mogą przybierać najrozmaitsze formy.

Gdzie montować biokominek? Czy to korzystne rozwiązanie?

Kominki ekologiczne mają wiele zastosowań, ale raczej nie są używane jako podstawowe źródło ciepła. Czy biokominkiem można ogrzać dom? Raczej nie, ale to dlatego, że nie jest on podłączony do żadnej instalacji grzewczej, więc może ogrzać powietrze tylko w konkretnym pomieszczeniu. Zresztą cena paliwa może być tutaj zaporowa, jednak wciąż na tyle niska, że biokominek może sprawdzić się w okresie przejściowym, kiedy jeszcze nie ma potrzeby uruchamiania instalacji CO.

Biokominki ustawia się też jako element wystroju. Dają piękny płomień, który buduje klimatyczny nastrój, a same kominki też bywają niezwykle eleganckie, więc ustawia się je nie tylko dla ciepła, ale i dla wrażeń estetycznych.

Zgodnie z tym założeniem coraz częściej pojawiają się nie tylko w salonach czy gabinetach, ale też kancelariach czy prestiżowych biurach. Ostatnio biokominki instalowane są chętnie także w apartamentach hotelowych, gdzie poza funkcją grzewczą liczy się zapewnienie niesamowitej atmosfery.

Niektóre biokominki są projektowane jako wkładki do klasycznych kominków, więc można zmodernizować instalację grzewczą w domu, jednocześnie pozostawiając nienaruszony kominek i nadal z niego korzystając, tylko że bez konieczności noszenia drewna czy innego opału. Biokominek w takim miejscu pozwala zachować charakter pomieszczenia i nadal w okresach przejściowych może być wystarczający do zapewnienia komfortu cieplnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here