Klimatyzacja – luksus czy konieczność?

0
2212

Gdy temperatura za oknem daje się we znaki, domowa klimatyzacja potrafi być prawdziwym wybawieniem. Klimatyzator jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko taki ze sprawną wentylacją.

Co istotne, klimatyzacja i wentylacja to nie są synonimy. Pierwsza pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego i odpowiedniej wilgotności, druga natomiast zapewnia przepływ powietrza. Wentylacja ani nie schładza powietrza, ani go nie ogrzewa. Oba te systemy powinny po prostu ze sobą współpracować, co przekłada się na właściwą cyrkulację powietrza.

Ciepło, zimno, zimno…

Przyjemny chłód we własnych czterech ścianach jest jak najbardziej możliwy, i to niezależnie od pory roku. Trzeba jednak pamiętać, że decyzję o tym, czy chcemy mieć taką domową wentylację i klimatyzację, należy podjąć już w momencie, gdy wybieramy projekt wymarzonego domu. Samo rozprowadzenie klimatyzacji powinno być z kolei rozplanowane na etapie adaptacji projektu. Dzięki takim decyzjom instalacje i urządzenia zostaną dopasowane do struktury domu.

Co wybrać?

Przenośny czy stacjonarny klimatyzator? Ten pierwszy nie wymaga montowania, co jest jego sporą zaletą, drugi natomiast z reguły pracuje ciszej, więc nie utrudnia domownikom codziennego funkcjonowania, jego działanie nie jest uciążliwe. Jest też bardziej wydajny. Podczas zakupu warto też wziąć pod uwagę moc chłodniczą urządzenia. To ważne, gdyż będzie można wtedy nie tylko dostosować je do indywidualnych potrzeb, lecz także nie będzie problemem wyliczenie kosztów eksploatacji.

Dobre miejsce

Urządzenie najlepiej zainstalować w pokojach położonych od południa i zachodu, to one bowiem nagrzewają się najbardziej. Najlepiej jednak, gdy zamontujemy je w kilku miejscach w domu. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, powinno się wybrać pomieszczenie, w którym po prostu spędza się najwięcej czasu. W pozostałych można zainwestować w rolety. Co prawda wiążę się to z zaciemnieniem przestrzeni, ale jest to również ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem.

Czy wiesz, że?

Komfort cieplny to stan, w którym nie odczuwa się ani ciepła, ani zimna. Prawidłowo uregulowana temperatura ochroni Cię przed przeziębieniem, zapaleniem zatok czy gardła.

Klimatyzacja w liczbach

23-26 st. C – taka temperatura powinna panować w domu, gdy na zewnątrz jest 30 kresek powyżej zera

2 kW – klimatyzator o takiej mocy jest potrzebny na 20 m kw. powierzchni pomieszczenia

Artykuł przygotowała Pracownia Architektury Słoneczne domy więcej artykułów znajdziecie na Blogu Słoneczne Domy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here