Klimakonwektor – jak działa, z czego się składa, rodzaje

0
249

Montaż pompy ciepła pozwala na dokładną kontrolę temperatury w domu przez cały rok. Co ciekawe, z tym niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym sprawdza się nie tylko ogrzewanie płaszczyznowe, ale także tak zwane klimakonwektory. Rozwiązanie to pozwala na wysoce wydajne wykorzystanie trybów chłodzenia oraz grzania.

Czym jest klimakonwektor i w jaki sposób działa?

Klimakonkwektor wodny to urządzenie grzewcze podłączone do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Różni się on jednak od tradycyjnych grzejników. W przypadku tych sprzętów przepływ powietrza wokół lameli otaczających wymiennik wymuszony jest przez wbudowany wentylator. W ten sposób ciepło oraz chłód odbierane są dużo sprawniej i efektywniej, dzięki czemu błyskawicznie przedostają się do pomieszczenia. Klimakonwektor posiada tacę ociekową oraz system odprowadzania skroplin, co umożliwia działanie w trybie chłodzenia. Urządzenia te pozwalają na utrzymanie we wnętrzu ustalonej temperatury. W okresie zimowym ogrzewają, natomiast w lecie przyjemnie chłodzą. Jak widać, są to sprzęty o uniwersalnym zastosowaniu. Z uwagi na to, że są to wymienniki ciepła, to potrzebują podłączenia do instalacji grzewczej oraz klimatyzacji.

Z jakich elementów składają się klimakonwektory?

Klimakonwektor wodny składa się przede wszystkim z takich elementów jak:

  • obudowa z izolacją akustyczną i termiczną,
  • filtr powietrza,
  • wentylator albo wentylatory,
  • wymiennik ciepła,
  • silniki elektryczne,
  • zestaw zaworów regulacyjnych z siłownikami,
  • taca skroplin.

To jednak nie wszystkie ważne części tych sprzętów. Aby klimakonwektory mogły skutecznie działać, potrzebne są też pewne elementy sterujące i nastawcze.

Rodzaje klimakonwektorów do domu

Jeśli chodzi o sposób montażu, właściciele domów mają do wyboru: klimakonwektor ścienny, podłogowy, kanałowy, kasetonowy, przypodłogowy i podsufitowy. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza klimakonwektor ścienny, czyli model montowany na ścianie. Można go zastosować w każdym wnętrzu, a do jego instalacji wystarczy przestrzeń pod sufitem. Model podłogowy można zamontować w podłodze sypialni, natomiast po kanałowy sięgają najczęściej hotele. Urządzenie kasetonowe sprawdzi się idealnie do budynków użyteczności publicznej. W domach jednorodzinnych spotkać można urządzenia przypodłogowe (montowane na wysokości klasycznych grzejników) czy podsufitowe.

Klimakonwektor wodny to znakomita propozycja dla wszystkich domów z samodzielnym systemem grzewczym tudzież wyposażonych w pompę ciepła. Sprzęt ten gwarantuje nam odpowiedni komfort termiczny o każdej porze roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here