Jakie pokrycie dachowe wybrać

Blachodachówka, gont a może dachówka? Wybór najlepszego pokrycia dachowego nie jest ani łatwe ani zbyt oczywiste. Bo poza samym wyglądem konkretnego materiału należy wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki jak możliwe obciążenie więźby, kształt oraz stopień nachylenia dachu. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze takie elementy jak cena, właściwości izolacyjne czy w końcu łatwość montażu. Poniżej prezentujemy więc poszczególne typy pokryć dachowych.

Blachodachówka

Jej główną zaletą jest to, ze nie nasiąka wodą. Z tego też powodu zapewnia nie tylko wysoką ochronę przed opadami, ale również sprawia, że nie zmienia swojego ciężaru, bo deszcz po prostu po niej spływa – wyjaśnia ekspert ze sklepu Geda24.pl specjalizujący się w sprzedaży podestów roboczych. Nie oznacza to jednak, ten rodzaj pokrycia jest całkowicie pozbawiony wad. Dlatego dokonując wyboru warto sugerować się dodatkowymi parametrami opisującymi odporność na korozje czy trwałość koloru oraz powłoki.

Na rynku coraz częściej można spotkać blachodachówkę z charakterystyczną fakturą przypominającą posypkę. Ten rodzaj wyglądu blachy od razu przywołuje na myśl skojarzenia z łupkiem kamiennym czy dachówką ceramiczną. Jednak zastosowanie takiego wykończenia ma nie tyle wymiar estetyczny co raczej czysto praktyczny bo ma zabezpieczać materiał przed grzybami oraz obrastaniem mchem.

Blachodachówka jest dość lekka i może być używana do krycia dachów o nachyleniu od 9 do aż 90 stopni. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jest materiałem stosunkowo głośnym, to znaczy nie tłumi zbyt dobrze odgłosów padającego deszczy czy tym bardziej gradu. Warto pamiętać też, że blacha lubi się nagrzewać, więc niezbędnym elementem dachu powinna być właściwa termoizolacja.

Gont bitumiczny

Największą zaletą tego materiału jest to, że jest stosunkowo łatwy a przy tym i szybki w montażu. Podobnie jest z jego naprawami. Poza tym gont jest lekki i posiada dużą elastyczność. Idealnie sprawdzi się więc nawet w przypadku bardzo wymyślnych kształtów dachów. Innym aspektem, na jaki bez wątpienia warto zwrócić uwagę, jest to że gonty bitumiczne posiadają bardzo wysoki stopień izolacji akustycznej. Z tego powodu dobrze tłumią odgłosy z zewnątrz, w tym również padający deszcz czy grad – mówi pracownik Geda24.pl.

Jedynym problematycznym aspektem może być jedynie fakt, że nie nadają się do każdego rodzaju dachu i powinny być stosowane jedynie tam, gdzie stopień nachylenia oscyluje pomiędzy 12 a 75 stopniami. Dodatkowo ich montaż wymaga odpowiedniego podłoża w postaci desek czy płyt OSB.

Dachówka

Tym co wyróżnia dachówki na tle pozostałych materiałów jest ich niewątpliwa trwałość. Dowód – wiekowe domy, których dachy potrafią przetrwać nawet ponad 100 lat. W przeciwieństwie do blachodachówki absorbują wilgoć, i choć nie powoduje to przeciekania, może być sprzyjającym środowiskiem do pojawiania się grzybów czy mchów.

„Przy decydowaniu się na dachówki ceramiczne, czy cementowe trzeba też wziąć pod uwagę koniecznie ich ciężar.” – mówi ekspert z firmy Geda24 – „Metr kwadratowy dachówek cementowych może ważyć ok. 30 kg, a przy dachówkach ceramicznych ta waga może wzrosnąć nawet do 75 kg. Warto porównać to z blachodachówką, której metr kwadratowy waży od 2 do 6 kg.”

Poza tym tego rodzaju pokrycie należy stosować przy dachach, których nachylenie oscyluje wokół 40 stopni.

Źródło: Sklep Geda24.pl oferujący m.in.: https://www.geda24.pl/urzadzenia-dla-przemyslu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here