Ze statystyk wynika, że Polacy są bardzo zadłużeni- chętnie pożyczamy pieniądze nie tylko z banków, ale również z parabanków i innych instytucji pożyczkowych. Większość kredytów i pożyczek wydajemy na drobne bieżące cele konsumpcyjne, co niestety w dłuższej perspektywie czasu nie przynosi nam żadnych korzyści.
Wyjątki stanowią trzy rodzaje pożyczek: kredyt hipoteczny, kredyt na inwestycje oraz kredyt konsolidacyjny. Warto wiedzieć, w jaki sposób podchodzić do kredytów, aby były korzystne nie tylko dla instytucji, która ich udziela, ale również dla nas.
Czy warto zaciągać kredyty konsumpcyjne?
Tak zwane kredyty konsumpcyjne, czyli przeznaczone w całości na pokrycie określonych wydatków takich, jak na przykład zakupy i wakacje, to najczęściej zaciągany przez kredytobiorców rodzaj pożyczek. Niestety często takie pożyczanie pieniędzy nie jest zbyt przemyślane, ale wiele wydatków, na które kredyt został zaciągnięty, jest niepotrzebnych.
Konsolidacja zadłużenia jest korzystną dla obu stron transakcją, jak dla pożyczkodawcy tak i pożyczkobiorcy. Poprawa warunków kredytowych, zmiana czasu trwania umowy, zmniejszenie regularnych płatności obowiązkowych to są korzyści, które oferują pożyczki konsolidacyjne. Kredyty konsolidacyjne ranking 2019 – zapoznaj się z warunkami kredytowania w potencjalnych organizacjach partnerskich. Pożyczanie polega na zawarciu nowej umowy pożyczki z eliminacją poprzedniej.
Pamiętajmy, że pieniądze kredytowane przez bank zawsze obciążone są dodatkowymi kosztami (odsetki od kredytu, prowizje, opłaty przygotowawcze). Jeśli więc potrzebujemy pieniędzy na wakacje lub zakup nowych ubrań, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ich odłożenie lub poszukanie dodatkowego zarobku. Bezpiecznym i korzystnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z karty kredytowej- oczywiście tylko wtedy, gdy oddamy całość zadłużenia, zanim skończy się okres bezodsetkowy.
Dlaczego kredyt hipoteczny, inwestycyjny oraz konsolidacyjny mają sens?
1. Kredyt hipoteczny
Kredyty mieszkaniowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wzrasta nasza zdolność kredytowa, ale również, a może przede wszystkim, z tego powodu, że poprawia się świadomość i wiedza ekonomiczna młodych polaków.
Kredyty hipoteczny to nie tylko dług, ale również w pewnym sensie inwestycja. Dzięki niemu nie tylko nie musimy co miesiąc płacić za wynajem kwoty podobnej wysokości, co rata kredytowa, ale także, co kluczowe, stajemy się właścicielem nieruchomości. Niezmiennie od wielu lat, to właśnie nieruchomości stanowią jedną z najkorzystniejszych inwestycji. Choć ich rynek podlega czasowym fluktuacjom, stanowią element majątku, którego wartość z czasem ma szansę realnie wzrosnąć.
Aby inwestycja mieszkanie, dała nam jak największe korzyści nie tylko w tej chwili, ale również w przyszłości, warto poświęcić trochę czasu i uwagi na przeanalizowanie sytuacji i wybór pozytywnie rokującej nieruchomości. Oczywiście w przypadku niemal każdego mieszkania jest szansa na wzrost ceny z czasem, jednak wybierając mądrze, możemy być pewni sporych zysków. Kluczowa jest lokalizacja– na wartości zawsze zyskują nieruchomości mieszkaniowe położone w centrach dużych miast, gdzie możliwości stawiania nowych budynków są już mocno ograniczone. Warto wziąć to pod uwagę. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie planu zagospodarowania terenu w okolicy, przed podjęciem decyzji o zakupie.
2. Kredyty inwestycyjne
Zwykle są one zaciągane przez przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kredyt inwestycyjny ma sens wtedy, kiedy zyski, jakie może nam przynieść, są wyższe niż całkowite koszty kredytu. W praktyce oznacza to, że warto zaciągnąć taką pożyczkę, jeśli na inwestycji zarobimy więcej, niż wynosi suma kredytu oraz odsetki, prowizja, marża, a także takie koszty jak podatek od uzyskanych dzięki inwestycji dochodach.
Kredyty inwestycyjne najczęściej zaciągane są na zakup nowych maszyn i urządzeń oraz patenty. Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy dobrze przeanalizować zarówno obecną sytuację swojej firmy, jak i stworzyć dobry biznesplan na przyszłość. To poważna decyzja, więc podejdźmy do niej w pełni profesjonalnie i w razie potrzeby skorzystajmy z profesjonalnej analizy ekonomicznej i doradztwa biznesowego.
3. Kredyty konsolidacyjny
Jego zaciągnięcie wydaje się uzasadnione wyłącznie w sytuacji mocno podbramkowej, to znaczy wtedy, gdy wykorzystaliśmy wszelkie dostępne możliwości (dodatkowa praca, zmniejszenie codziennych wydatków do niezbędnego minimum, spłacanie długów metodą śnieżnej kuli), a mimo wszystko nie jesteśmy w stanie spłacać w terminie comiesięcznych rat wszystkich swoich należności. Zdecydowanie lepszą opcją jest połączenie kredytów, zmniejszenie raty i wydłużenie okresu kredytowania, aniżeli zaleganie z płatnościami, windykacja czy w skrajnych przypadkach nawet egzekucja komornicza.
Pamiętajmy jednak, że skonsolidowanie długów, to tylko chwilowe uspokojenie naszej sytuacji finansowej. Nie zwalnia to nas z trzymania domowego budżetu w ryzach i unikania dalszego zadłużania się. Przed podpisaniem dokumentów, sprawdźmy również, czy umowa kredytowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia i na jakich warunkach. Od tej chwili niech naszym celem stanie się nie tylko terminowe spłacanie zadłużenia, ale również systematyczne podejmowanie kroków, dzięki którym szybciej uregulujemy dług.
Choć często, kiedy na nasze konto wpływają pieniądze pożyczone od banku lub stawiamy w domu nowe kino domowe, czujemy się wygrani, to tak naprawdę niezwykle rzadko ma to pokrycie w rzeczywistości. W większości przypadków korzyści z pożyczki odnosi tylko bank lub sprzedawca, od którego kupujemy coś na raty. My ponosimy wiele dodatkowych kosztów, dlatego zaciągajmy kredyty z głową i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.