Jak zaaranżować eklektyczny apartament?

Style w aranżacji wnętrz nie są ciągłe. Jednego dnia popularny jest styl industrialny, innego – styl rustykalny. Jeśli zależy nam na oddaniu w apartamencie tego, co jest dla nas najważniejsze, warto zdecydować się eklektyzm, który zestawia ze sobą różne motywy. Jak jednak stworzyć harmonijną przestrzeń, która nie będzie przytłaczać swoją różnorodnością?

Styl eklektyczny, czyli jaki?

Eklektyzm nie jest stylem, który pojawił się w architekturze niedawno. Pierwsze formy tego kierunku zaczęły pojawiać się już w XIX wieku pod terminem historyzmu, kiedy mieszkańcy Europy inspirowali się klasycznymi formami i łączyli je z ówczesnymi trendami.

Kierunek ten przetrwał we wnętrzach do dzisiaj, aczkolwiek czerpie już z innych motywów. Obecnie są to głównie motywy współczesne, które łączą różne pomysły oraz materiały. Wyposażenie do apartamentów eklektycznych jest więc znacznie złożone, ale wymaga wiedzy oraz wyczucia, dzięki któremu unikniemy przesycenia formą.

Jak opanować chaos?

Apartament, który łączy w sobie różne style, może wydawać się na pierwszy rzut oka chaotyczny. Jednakże jego odpowiednie rozplanowanie, umożliwi opanowanie tego chaosu i stworzenie harmonijnej przestrzeni. Celem tego rodzaju apartamentu jest wyrażenie siebie, a nie przytłoczenie.

Dlatego postawą jest wybranie przewodniego motywu, który będzie podporządkowywał całą koncepcję. Warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na kolorystyce, geometryzacji kształtów, czy też na podkreśleniu charakteru antykami, czy pamiątkami rodzinnymi.

Jak łączyć ze sobą style?

Połączenie różnych stylów jest jednym z największych wyzwań, jakie stawia przed nami styl eklektyczny. Zarówno meble do apartamentów, jak i kolorystyka musi być przemyślana. W innym przypadku możemy osiągnąć efekt kiczu, a przebywanie w takim pomieszczeniu będzie wręcz nieznośne.

W stylu eklektycznym nic nie jest przypadkowe ani jednorodne. Trzeba jednak pozostać ostrożnym i nie łączyć ze sobą skrajnych motywów. Rustykalna kuchnia nie może przeplatać się z futurystycznymi dodatkami. Zachowanie umiaru jest kluczem do harmonijnego eklektycznego apartamentu.

Decydując się na mocną kolorystykę ścian, zrezygnujmy z licznych kolorowych dodatków, które będą niewidoczne w tle. Z drugiej strony połączenie elementów klasycyzujących, sprawdzi w przestrzeniach industrialnych. Złote, barokowe zdobienia oraz odważne, kolorystyczne wyposażenie do apartamentów pozwolą na wydobycie ciekawych akcentów.

W eklektyzmie możemy sobie pozwolić na łączenie elementów z dawnych epok z nowoczesnością. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się drewniane meble do apartamentów, które pasują do współczesnych, oszczędnych przestrzeni.

Urządzając apartament w stylu eklektycznym, można pokusić się na dozę swobody przy jednoczesnym zachowaniu umiaru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne motywy, materiały oraz wzory. Apartament eklektyczny ma być ekspresją jego mieszkańca, a nie koniecznie muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here