Jak wybrać uchwyt do telewizora?

0
1240

Dopracowanie w każdym szczególe salonu stanowi ogromne wyzwanie dla właściciela mieszkania. Nawet po skończonym remoncie pojawia się problem, by w odpowiedni sposób dopasować rozkład urządzeń RTV. Dotyczy to zwłaszcza dużego pokoju, w którym znajduje się domowe centrum rozrywki. To tam znajduje się telewizor lub projektor z kinem domowym. Nie każdy chce umieszczać parodziesięciocalowego na szafce RTV, tylko marzy mu się uchwyt ścienny z prawdziwego zdarzenia. Jak wybrać taki uchwyt? Jakie modele można śmiało polecić? Zobaczcie garść naszych porad i propozycji.

Uchwyty mają wiele zalet. Są tańszym rozwiązaniem niż kupno specjalnego mebla. Małe dzieci nie mają dostępu do telewizora, co jest dużo bezpieczniejszą opcją. Dzięki uchwytom w pokoju pozostaje więcej wolnej przestrzeni. Co więcej, w nowoczesnych wnętrzach takie rozwiązanie jest dużo bardziej eleganckie i lepiej sprawdza się w przypadku telewizorów o dużych gabarytach.

Podstawowy podział uchwytów do telewizora

Uchwyty możemy podzielić na takie, które są przymocowane bezpośrednio do ściany, a jedyną dostępną regulacją jest regulacja kąta pochylenia TV. Na rynku występują również uchwyty, które są na wysięgniku – wówczas TV możemy obracać w prawo lub w lewo. Podstawowym parametrem, który decyduje o doborze uchwytu jest VESA czyli rozstaw śrub do montażu uchwytu w TV. Jak widać dobór nie jest taki prosty. Nie możemy po prostu wziąć pierwszego lepszego produktu, wmontować go na śrubach do ściany i cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie.

VESA

VESA (Video Electronics Standards Association) to standard mocowania, który w prosty sposób pozwala na określenie rozstawu otworów montażowych do naszego telewizora. T otworów powinien zostać podany w instrukcji producenta. Oczywiście w przypadku braku takiej informacji jest możliwe zmierzenie samodzielne odległości między dwoma otworami montażowymi umieszczonymi z tyłu każdego telewizora.

Najczęściej spotykane standardy mocowania to: VESA 200 x 200, VESA 100 x 100, VESA 300 x 300, VESA 400 x 400, VESA 600 x 400

Jeśli nie mamy jak sprawdzić rozstawu, to trzeba zastosować uchwyt uniwersalny. Należy jednak pamiętać o paru czynnikach takich jak:

  • waga telewizora – jest to najistotniejszy aspekt montażu. Każdy uchwyt uniwersalny jest przeznaczony na inne wielkościowo telewizory i nie każdy z nich ma duży udźwig.
  • obrót ekranu – obrót daje możliwości większej regulacji sprzętu. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na rozmiar ekranu, który im większy, tym bardziej ogranicza jakiekolwiek dostosowanie pozycji telewizora. W tym wypadku polecamy uchwyty obrotowe.
  • krzywizna ekranu – niektóre uchwyty nie są przystosowane do utrzymywania bezpiecznie zakrzywionych ekranów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here