Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi, jakie możemy znaleźć na wyposażeniu praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Sprzęt tego typu jest niedrogi, powszechnie dostępny i bardzo użyteczny. Z wiertarek korzysta się podczas realizacji prostych prac konstrukcyjnych, montażowych lub drobnych prac remontowych. Specyficzną odmianą tego elektronarzędzia jest wiertarko-wkrętarka np. marki DeWalt, czyli sprzęt wykorzystywany nie tylko do nawiercania otworów w różnego rodzaju materiałach, ale także do wkręcania/wykręcania śrub. Wkrętarki okazują się niezastąpionym sprzętem podczas składania mebli, a także podczas realizacji innych prac instalacyjnych lub prac naprawczych.

Rodzaje wiertarko-wkrętarek

Podstawowe rozróżnienie tego typu sprzętu opiera się na rodzaju zastosowanego w nim zasilania. W sprzedaży znajdziemy dwa główne rodzaje wiertarko-wkrętarek. Pierwszym z nich są urządzenia sieciowe, które standardowo wyposażone są w silniki o dość dużej mocy – taki urządzenia są mocniejsze, łatwiej wierci się nimi otwory w twardych materiałach. Drugim są urządzenia akumulatorowe, charakteryzujące się większą mobilnością – brak kabla zasilającego pozwala używać tego typu narzędzi, podczas prac na świeżym powietrzu, w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci. Doskonałym przykładem nowoczesnych urządzeń akumulatorowych o dużej wydajności działania jest wiertarko-wkrętarka DeWalt, wyposażona w silniki bezszczotkowe, które charakteryzują się większą żywotnością i niższym poziomem awaryjności.

Baterie w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych

Kupując nową wiertarko-wkrętarkę DeWalt w wersji akumulatorowej, będzie to z pewnością wiertarka wyposażona w lekką, małą i bardzo trwałą baterię litowo-jonową – takie baterie są stosowane w nowoczesnych telefonach komórkowych. W przypadku wiertarko-wkrętarek starszej generacji, spotkać można się z bateriami niklowo-kadmowymi (Ni-Cd). Współcześnie tego typu technologia wydaje się już nieco archaiczna i kupując nową wiertarko-wkrętarkę, warto postawić na sprzęt wyposażony w baterię litowo-jonową o dużej pojemności.

Moc urządzenia i ilość obrotów

wiertarko-wkretarkaTo moc urządzenia decyduje o szybkości i wygodzie pracy, oferowanej przez konkretny model wiertarko-wkrętarki. Standardowo większą mocą wyróżniają się urządzenia sieciowe, ale profesjonalne, akumulatorowe wiertarko-wkrętarki DeWalt, również dysponują dość wysokim poziomem mocy i związanym z nią maksymalnym poziomem obrotów. Jeśli szukasz sprzętu do nieskomplikowanych prac domowych, dobrze jest wybrać elektronarzędzie wyposażone w dwa tryby pracy – w dwa biegi. Nowoczesna, dwubiegowa wiertarko-wkrętarka DeWalt, to optymalne narzędzie do skręcania mebli – wtedy pracujesz na wolniejszym biegu z większym momentem obrotowym (większa siła skręcania), i wiercenia otworów w ścianach czy płytkach ceramicznych – wtedy używasz drugiego biegu o większej prędkości i mniejszym momencie obrotowym.

Kupując nową wiertarko-wkrętarkę, zwróć również uwagę na dodatkowe funkcjonalności, które mogą wpłynąć na wygodę i bezpieczeństwo pracy. Sprawdź wagę urządzenia i długość przewodu, jeśli sięgasz po narzędzie sieciowe. Jeśli zamierzasz wiercić w betonie, wybierz udarową wiertarko-wkrętarkę DeWalt lub inny markowy model tego typu narzędzia z udarem. Pamiętaj, by do wiercenia w betonie używać hartowanych wierteł z węglika wolframu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here