Owady to problem, który pojawia się zwłaszcza latem. Uchronienie się przed wszędobylskimi komarami czy mrówkami jest trudne nawet w pomieszczeniach. W jaki sposób można się przed nimi chronić i co należy wziąć pod uwagę wybierając środki na owady?

Co zawierają środki przeciwko owadom?

Istnieją różnego typu preparaty na owady. Najbardziej znaną substancją, która jest stosowana zwłaszcza w preparatach, które mają być skuteczne w krajach egzotycznych, jest DEET. Okazuje się ona wyjątkowo skuteczna. Należy jednak pamiętać, że DEET stosowany na skórę może bardzo ją podrażnić. Dlatego środek z tą substancją nie jest odpowiedni w przypadku, gdy chce się go stosować w przypadku dzieci. Jeśli jednak konieczne jest zastosowanie sztucznej substancji, ponieważ naturalne nie spełniają swojej funkcji, DEET jest polecany najczęściej.

W przypadku gdy nie ma konieczności stosowania drastycznie działających substancji, znacznie lepiej zdecydować się na naturalne preparaty na owady. Zawierają one często takie substancje jak olejek herbaciany czy goździkowy często działają odstraszająco na owady. Olejek herbaciany może być stosowany na skórę bez żadnego rozcieńczenia, natomiast olejek goździkowy należy wcześniej wymieszać z olejem neutralnym, na przykład słonecznikowym.

Jak wybrać odpowiednią formę środka przeciwko owadom?

Środki na owady mogą mieć formę spreju. Tak jest bardzo często w przypadku środków, które są stosowane na skórę. Ich głównym zadaniem jest odstraszyć komary, osy czy kleszcze. Tego typu produkty mogą być również w formie płynu lub kremu. Tak jak podano wyżej, substancje zawarte w tego typu preparatach mogą być całkowicie syntetyczne lub naturalne.

Preparaty na owady w spreju do użytku w pomieszczeniach zazwyczaj służą do zabijania tych stworzeń. Podobnie mogą działać także środki, które wciska się do kontaktu. Choć obecnie wiele preparatów opartych jest na naturalnych składnikach, to jednak należy postępować zgodnie z załączoną do nich instrukcją. Środków, które zabijają owady, nie należy stosować na przykład w kuchni czy w ogóle w pobliżu jedzenia. Po zastosowaniu spreju konieczne jest zwykle przewietrzenie pomieszczenia.

Przeciwko takim owadom jak na przykład mrówki można również stosować preparaty odstraszające lub uśmiercające. Preparaty odstraszające mają zazwyczaj formę granulek, którymi posypuje się ścieżki mrówek. Środki uśmiercające mogą mieć formę płynu. Bywają umieszczone w specjalnych pudełkach, do których wchodzą mrówki. Metodę należy dobrać w zależności od tego, czy mrówki stanowią problem jedynie w pomieszczeniach, czy również w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here