triki aranzacyjne do malego salonu

Aranżacja małego salonu to nie lada wyzwanie dla początkujących dekoratorów wnętrz czy świeżo upieczonych właścicieli własnego M4. Salon ma bowiem pełnić rolę reprezentacyjną, miejsce zabawy i wypoczynku domowników oraz gości. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania małego salonu? Jakie meble zakupić? Co powiesić na ścianach? Zobaczcie jak urządzić mały salon.

Kolor ścian do małego salonu

Pierwszą, podstawową i zarazem najważniejszą kwestią w urządzaniu niewielkiego salonu jest dobór odpowiednich farb do pomalowania ścian. Zabieg pomalowania ścian na poprawnie dobrany kolor ma za zadanie optyczne powiększenie pomieszczenia, a przede wszystkim nie zmniejszanie go! W tym celu koniecznie wybieramy zimne, jasne kolory. Szczególny nacisk kładziemy na słowo „zimny”, ponieważ występują również jasne kolory w ciepłych odcieniach np. écru, co wywoła efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Małe pomieszczenie pomalowane w ciepłych odcieniach spowoduje wrażenie przytłoczenia i pozornego zmniejszenia przestrzeni. Jeśli nasz salon jest długi ale wąski, możemy zdecydować się na pomalowanie w ciemniejszej barwie najmniejszej ściany. Dobrze, jeśli na ciemniejsze ściany pada światło naturalne.

jak urzadzic maly salon

Dobór oświetlenia do małego salonu

Nie bez znaczenia dla pozornego powiększenia małego salonu jest dobór odpowiedniego światła. Super, gdy salon został zaprojektowany z jak największym oknem wychodzącym na południe lub razem z drzwiami tarasowymi/balkonowymi. Wówczas możemy liczyć na nasłonecznienie przez większą część dnia. Co z wieczorami? Warto zainwestować w jak najjaśniejsze żarówki lub najlepiej w halogeny.

Meble do małego salonu

Ważne, aby meble w małym salonie nie zagraciły go. Łatwo przekroczyć cienką linię znajdującą się pomiędzy przytulnością a zagraceniem właśnie. Mały salon warto wyposażyć w wygodną, wypoczynkową sofę lub kanapę, np. w kształcie litery L. Niewielkich rozmiarów salony nie zmieszczą 12 osobowego stołu, dlatego do wypoczynku dobierzmy stolik, najlepiej tak zwaną ławę, do postawienia napojów czy przekąsek.

Mały salon znajduje się zwykle w niedużym mieszkaniu, dlatego można wykorzystać i to pomieszczenie do montażu szafy do przechowywania np. ubrań. W tym celu wybierzmy szafę z przesuwanymi panelami, aby nie tracić miejsca na otwieranie drzwi. Na frontach zainstalujmy lustra, albo odbijającą światło powłokę, aby jeszcze bardziej optycznie zwiększyć przestrzeń.

Lustro w małym salonie

Na ścianie montujemy dość duże lustro. Lustro nie powinno znajdować się na wysokości wypoczynku, ponieważ nie pozwoli nam ono porządnie się zrelaksować: albo będziemy się w nim stale przeglądać, albo będziemy mieć wrażenie obserwowania nas. Poza lustrem na ścianach małego salonu nie zawieszamy zbyt wielu elementów wystroju wnętrz tj. obrazów lub zdjęć. Spowodują efekt opisanego wyżej zagracenia.

ak urzadzic maly pokoj dzienny

Mały salon powinniśmy urządzić w taki sposób, aby pozornie zwiększyć jego metraż, a przede wszystkim nie zmniejszać go! Powyższe triki aranżacyjne do małego pokoju dziennego pozwolą stworzyć wnętrze, które będzie estetyczne i praktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here