Zakup domu to poważne zadanie. Wiele osób wybiera nieruchomość, która nie tylko spełni potrzeby mieszkaniowe całej rodziny, ale będzie też korzystną inwestycją długoterminową. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego budynku?
Lokalizacja
Eksperci od rynku nieruchomości zgodnie uważają, że lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na wartość nieruchomości. Najchętniej kupowane są budynki znajdujące się w centrum dużych miast. Ze względu na istniejącą zabudowę zazwyczaj nie powstają tam nowe obiekty, a inwestorzy mogą wybierać wśród mieszkań z rynku wtórnego. Nierzadko decydują się na nie osoby, którym zależy na prestiżowej lokalizacji oraz łatwym dostępie do oferty kulturalnej i rozrywkowej najbardziej rozwiniętej właśnie w centrum. Rodziny z dziećmi chętniej wybierają domy jednorodzinne, w pobliżu których znajdują się przedszkola i szkoły, przychodnie, apteki czy sklepy. Deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też projekty nowo powstających osiedli uwzględniają często place zabaw, ścieżki rowerowe czy też inną przestrzeń, gdzie wspólnie spędzić mogą czas rodziny z dziećmi. Chociaż mogłoby się wydawać, że miejsce na nowe obiekty znaleźć można wyłącznie na obrzeżach miast, wcale nie jest to regułą – w Warszawie powstaje właśnie drugi etap osiedla Rezydencje Pałacowa. To osiedle domów jednorodzinnych znajduje się zaledwie 12 km od centrum Warszawy, a atrakcyjna okolica zapewnia kameralny klimat.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Chociaż domy jednorodzinne z rynku wtórnego zazwyczaj są nieco tańsze od tych nowo wybudowanych, to ich zakup może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Już na etapie poszukiwania odpowiedniej nieruchomości warto zapytać o stan instalacji, zwrócić uwagę na okna i drzwi lub dach. Jeśli zostały one niedawno wymienione, można mieć pewność, że zakup takiego domu nie będzie się wiązał z dodatkowymi wydatkami w najbliższym czasie. Kupno nieruchomości od dewelopera gwarantuje, że wszystkie instalacje są w pełni sprawne i raczej nie zmieni się to w ciągu najbliższych lat. Nowe budownictwo to też pewność, że podczas wznoszenia budynków wykorzystane zostały nowoczesne materiały i technologie, co oczywiście przekłada się na wyższy komfort mieszkania.
Pośpiech jest złym doradcą
Zakup domu jednorodzinnego to decyzja, która wpłynie na najbliższych kilkanaście – a może nawet więcej – lat naszego życia, dlatego nie warto spieszyć się z podjęciem ostatecznej decyzji. Zapoznanie się z dostępnymi na rynku ofertami, a przede wszystkim określenie własnych potrzeb ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Pamiętajmy też, że zakup domu w atrakcyjnej lokalizacji może okazać się korzystną inwestycją długoterminową. Taka nieruchomość w ciągu kilkunastu lat może zwiększyć swoją wartość. Dobra jakość materiałów budowlanych, atrakcyjna lokalizacja, łatwy dostęp do centrum czy prestiżowe sąsiedztwo znacznie zwiększają szanse na korzystną sprzedaż. Warto o tym pomyśleć już podczas poszukiwania nieruchomości.
Artykuł partnera.