Najtańszym i najszybszym sposobem na dokonanie metamorfozy każdego wnętrza jest pomalowanie ścian nowym kolorem farby. Wybierając kolor nowej farby do salonu powinniśmy mieć na uwadze nie tylko swoje upodobania, ale także wystrój salonu. W aranżacji wnętrz stosuje się kilka różnorodnych stylów. Kolory dobieramy więc mając na uwadze styl w jakim urządziliśmy lub chcemy urządzić swój salon.

Salon w stylu amerykańskim

Do tego stylu pasują różne odcienie bieli. W salonie urządzonym w stylu amerykańskim to one powinny grać kluczową rolę. Do tak urządzonego salonu pasować będą również inne, ale tylko neutralne kolory. Możemy więc wybrać również farbę w różnych odcieniach szarości i różne odcienie beżu. W przypadku tej ostatniej barwy warto postawić na beż w odcieniu szarym. Kolor ten nosi nazwę „taupe”.

Salon w stylu francuskim

Aranżacja salonu w stylu francuskim wymaga użycia odpowiednich kolorów. Wybierając farbę stawiamy przede wszystkim na złamaną biel. Oprócz farby w tym odcieniu możemy także wybrać farbę w delikatnym odcieniu koloru niebieskiego lub postawić na beże. 

Salon w stylu gustawiańskim

Ten pochodzący ze Skandynawii styl w polskich mieszkaniach sprawdza się wyjątkowo dobrze. Jeżeli mamy zamiar zaaranżować swój salon w tym właśnie stylu pamiętajmy o wybraniu farb w różnych odcieniach szarości. Do stylu gustawiańskiego pasują również farby w chłodnych odcieniach błękitu, miętowa zieleń oraz różne odcienie bieli. 

Salon w stylu industrialnym

Charakterystyczną cechą stylu industrialnego jest minimalizm. Zdecydowanie w salonie powinny dominować chłodne kolory. Stąd też wybieramy farbę w białym kolorze lub w różnych odcieniach szarości. Mocny akcent wprowadzi kolor czarny.

Salon w stylu retro

Styl retro w aranżacji wnętrz to powrót przede wszystkim do lat 50, 60. lub 70.tych XX wieku. We wnętrzach z tego okresu dominowały ściany w wyrazistych barwach. Jeżeli malujemy ściany w salonie inspirowanym wnętrzami z tych lat szukajmy na sklepowych półkach farb w mocnych odcieniach koloru żółtego, w nasyconych odcieniach niebieskiego lub farby w odcieniu butelkowej zieleni. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim o prawidłowym łączeniu kolorów w salonie. Fiolety, zielenie czy błękity to zimne barwy, które pozwolą nam optycznie powiększyć niewielki salon. Z kolei pomarańcze, żółcie i czerwienie to kolory ciepłe, którymi optycznie zmniejszymy bardzo duży salon. Kolor farby wybieramy więc nie tylko kierując się stylem wybranym do aranżacji salonu, ale także efektem optycznym jaki chcemy osiągnąć.

Po więcej ciekawych inspiracji kolorystycznych do salonu zapraszamy na Beckers.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here