krzesełko do karmienia

Krzesełko do karmienia dla dziecka jest dogodnym i niezbędnym przedmiotem, za którym powinni rozejrzeć się rodzice małych dzieci. Dziecko może siadać w krzesełku do karmienia odkąd samo utrzymuje główkę i potrafi samodzielnie siedzieć w pozycji z prostymi plecami. Zwykle następuje to od ok.9 miesiąca życia. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na możliwości regulacji siedziska i podnóżka dla dziecka. Przydatna może okazać się także łatwość w demontażu i montażu krzesełka, co ułatwi nam zabranie go ze sobą np. na wakacje.

Dlaczego dziecko powinno zjadać posiłki w krzesełku do karmienia?

Ze względów bezpieczeństwa. Przede wszystkim pozycja siedząca jest uznawana za najbardziej bezpieczną pozycję do spożywania pokarmów. Zwykle moment, w którym dziecko pewnie siedzi zbiega się z momentem, kiedy zaczynamy urozmaicać jego dietę o pokarmy stałej konsystencji. Dzieci lubią ruch, dlatego jedzenie posiłków w innej pozycji niż siedząca może spowodować nagły upadek i ryzyko zadławienia. Dzięki krzesełku do siedzenia dziecko ma zapewnioną bezpieczną pozycję do spożywania posiłków, a ryzyko zadławienia jedzeniem znacznie się zmniejsza.

Dlaczego zwykłe krzesło nie zastąpi fotelika do karmienia?

  • Przede wszystkim dlatego, że jest za duże i przeznaczone dla osób o większych gabarytach. Dziecko siedząc na zwykłym krześle nie dosięgałoby do stołu, a posadzone na nim mogłoby spaść. Małe dzieci, mają jeszcze kłopoty z utrzymaniem równowagi. W krzesełku dziecko jest dodatkowo zabezpieczone szelkami, jak w krzesełkach do karmienia Lionelo.
  • Dzieci zyskują kontrolę nad ciałem z góry na dół ( cefalokaudalne następstwo), więc w utrzymaniu pozycji w siadzie z biodrami ustawionymi w kącie prostym do nóżek potrzebują jeszcze wsparcia. Foteliki do karmienia są dostosowane do małych dzieci i radzą sobie z tym najlepiej. Wygodna tapicerka zapewnia dziecku komfort oraz w większości fotelików do jedzenia jest możliwość zdjęcia jej do prania.
  • Regulowany podnóżek w foteliku pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała, zapewnia dziecku komfort i chroni przed deformacjami. Dzięki podparciu nóg pomagamy dziecku ustawić miednicę w pozycji pośredniej. Warto więc wybrać fotelik, który „rośnie wraz z dzieckiem”, tzn. umożliwia regulację punktów podporu.
  • Dzięki regulacji wysokości całego krzesełka możemy idealnie ustawić dziecko względem stołu. Dziecko ma wrażenie, że zjada posiłek z nami, przy „wspólnym stole”, a my dobrze widzimy i mamy pełen wgląd w zachowanie malucha.
  • Dzięki ustawieniu nóżek krzesełka w kąt rozwarty nie ma ryzyka, że krzesełko się przewróci, nawet gdy dziecko zacznie się wiercić. Oczywiście dla zwiększenia bezpieczeństwa najlepiej, gdyby nóżki były zakończone nakładkami antypoślizgowymi.
  • Tacka zamontowana do krzesełka pomaga w nauce jedzenia i pozwana na utrzymanie prawidłowej pozycji względem stołu w przyszłości.

Dzięki fotelikowi do karmienia cała rodzina może zjeść wspólnie obiad przy stole. Dziecko jest zabezpieczone przed upadkiem, a rodzice mogą swobodnie zjeść swoje posiłki. Zapewnia dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom większy komfort psychiczny. Dziecku jest wygodniej i może swobodnie uczyć się prawidłowych nawyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here