agregat

Bardzo często do zasilenia maszyn i urządzeń budowlanych niezbędny jest bezpośredni dostęp do prądu elektrycznego, zdarza się jednak, że podczas pracy nie jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze, które generują prąd podczas spalania paliwa i są przeznaczone do wielogodzinnej, ciągłej pracy. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko do placu budowy – można je z powodzeniem użytkować także na działkach lub w ogrodzie czy w innych miejscach, gdzie nie ma się dostępu do energii elektrycznej. Warto poznać ich ogólną charakterystykę.

Charakterystyka i użycie agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to stosunkowo niewielkie urządzenia składające się z mocnej, metalowej ramy oraz silnika benzynowego w typie czterosuwowym oraz dwusuwowym lub diesla. Silnik czterosuwowy zapewnia doskonałą kulturę pracy i wysoką stabilność, a dwusuwowy – niższą cenę i wysoką wytrzymałość, kosztem jednak mniejszej stabilności generowanego prądu. Silniki diesla z kolei odznaczają się tymi zaletami, co te stosowane w pojazdach. Są bardzo wytrzymałe, wymagają minimum konserwacji, a dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu mogą spalać bardzo mało paliwa generując jednocześnie stabilną energię elektryczną.

Agregaty prądotwórcze różnią się między innymi przeznaczeniem, które ma wpływ na ich budowę czy rodzaj zastosowanego silnika. Agregaty mogą być jednofazowe 230 V, trójfazowe 400 V i wyposażone w moduł spawalniczy. Na rynku znajdziemy także modele dedykowane do ciągników, agregaty do zasilania awaryjnego, z rozrusznikiem elektrycznym czy fogo lub AVR. Każdy model jest przeznaczony do innego rodzaju prac, dlatego poszczególne warianty mogą się także różnić wieloma cechami budowy czy funkcjonalnością. Podczas wyboru warto zasięgnąć porad specjalisty i wybrać taki model, który zapewni największą wydajność i zarazem najniższą cenę zakupu.

Podstawowe parametry agregatów prądotwórczych

Najważniejszym parametrem każdego agregatu prądotwórczego jest moc i rodzaj generowanego przez nie prądu. Na rynku znajdziemy modele o mocy od tak niskiej jak 1,8 kW przy napięciu znamionowym, do nawet 16,5 kW w przypadku egzemplarzy przeznaczonych do zasilenia urządzeń budowlanych, które pobierają najwięcej prądu elektrycznego podczas pracy. Moc jest precyzyjnie opisana w niektórych sklepach oferujących agregaty, np. w sklepie Norwit.pl, gdzie znajdują się wszelkie najistotniejsze parametry agregatów.

Warto wśród nich wyróżnić obecność stabilizacji napięcia AVR oraz wartości prądu we wszelkich, nawet najmniejszych szczegółach. Warto także zwrócić uwagę na masę całego urządzenia. Większość z nich charakteryzuje się co prawda dużą mobilnością, lecz czasami przez nieforemny kształt może wystąpić problem z ich transportem. Szczególnie w przypadku firm, które jeden agregat użytkują naprzemiennie na różnych placach budowy. Dla firm pracujących na zewnątrz bardzo istotna jest także wartość stopnia ochrony IP, która mówi o szczelności całego urządzenia i odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here