Jak dobrać odpowiednie krzesła do jadalni?

Zakup kompletu mebli do jadalni daje Ci gwarancję, że będą one pasować do siebie nie tylko wymiarowo, ale i wizualnie. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy masz już kupiony stół i chcesz dokupić tylko krzesła? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się, jaka powinna być prawidłowa wysokość krzeseł do jadalni, a także jak dopasować je do wystroju pomieszczenia.

Krzesła do jadalni – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Krzesła do jadalni powinny być wygodne, trwałe i solidnie wykonane. Przy ich wyborze weź pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników. Dość istotna jest także szerokość krzeseł – wymierz je na tyle dokładnie, aby odpowiednia ich liczba zmieściła się między dwiema nogami stołowymi. Przy wyborze idealnego krzesła do jadalni dobrze jest kierować się 3 ważnymi parametrami. Są to:

  • wysokość siedziska,
  • głębokość siedziska,
  • wysokość oparcia.

Wysokość siedziska

Krzesła do jadalni powinny mieć taką wysokość, aby bez problemu wsuwały się pod blat stołu, gdy będą nieużywane. W zależności od swoich preferencji, możesz zdecydować się krzesła z podłokietnikami. Takie meble odciążą Twoje ramiona, jednak wymagają dokładnego wymierzenia – muszą się bowiem w całości wsuwać pod stół. Jak sprawdzić, czy wysokość wybranego przez Ciebie krzesła do jadalni jest prawidłowa? Usiądź na krześle i połóż stopy na podłodze. Jeśli Twoje kolana tworzą kąt prosty, to krzesło na odpowiednią wysokość. Prawidłowa wysokość siedziska jest bardzo ważna. Źle dopasowane może powodować nieprzyjemne bóle nóg czy kręgosłupa.

Głębokość siedziska

Prawidłowa głębokość siedziska krzesła do jadalni to taka, gdy z przodu, po zajęciu prawidłowej postawy, Twoje udo wystaje na około 1/3 długości. Krzesło z nieprawidłowo dopasowanym siedziskiem będzie miało niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Może powodować dyskomfort w czasie siedzenia lub bóle pleców – właśnie dlatego tak ważne jest przetestowanie krzesła przed zakupem.

Wysokość oparcia

Oparcie krzesła do jadalni nie może być zbyt wysokie, ponieważ optycznie przytłoczy całe pomieszczenie. Najbezpieczniej wybrać krzesła z oparciami wystającymi około 15-20 centymetrów nad stołem. Jeśli zdecydujesz się na krzesła z obiciem materiałowym, weź pod uwagę, czy wybrany przez Ciebie materiał jest łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Krzesła do jadalni – jak dopasować do stylu pomieszczenia

Wybór krzeseł do jadalni zależy w dużej mierze od stylu, w jakim zostało urządzone to pomieszczenie. Na pewno warto również wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje. Jeśli cenisz sobie ład i minimalizm, wybierz klasyczne krzesła drewniane lub z obiciem tkaninowym. Przy urządzaniu wnętrz kierujesz się kreatywnym i nietuzinkowym podejściem? Kup krzesła niepasujące do stołu, ale tworzące z nim ciekawą i spójną całość. Możesz zdecydować się na przykład na produkty metalowe, kolorowe lub w nietypowych kształtach. Wybór krzeseł do jadalni zależy także od miejsca, w którym się ona znajduje. Jadasz posiłki w kuchni? Kup krzesła lekkie i stylowe. Ważne, aby można je było łatwo przesuwać. Jeśli z kolei Twoja jadalnia znajduje się w odrębnym pomieszczeniu, możesz pozwolić sobie na krzesła masywne i eleganckie lub nawet zastąpić je niewielkimi fotelami, które będą pełniły dodatkową funkcję – miejsc do odpoczynku.

Podsumowanie

Wybierasz krzesła do jadalni? Postaw na produkty wykonane z trwałego i odpornego na zniszczenia materiału. Pamiętaj, żeby nigdy nie kupować krzeseł do jadalni bez wcześniejszego przetestowania ich w sklepie. Warto także dokupić kilka krzeseł dodatkowych w razie zaproszenia do domu większej liczby gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here