Jak dobrać firany i zasłony do mieszkania

Tekstylia okienne spełniają praktyczne funkcje, ale to nie jest ich jedyna rola. Oprócz osłony przed słońcem, nadmiernym oświetleniem wpadającym z ulicy do mieszkania, czy też ciekawskim okiem sąsiadów pełnią rolę dekoracyjną. Jest to niezwykle ważne zadanie, ponieważ ten element wystroju może mieć wpływ na wygląd całego wnętrza. Odpowiednio dobrane tekstylia dodadzą charakteru, szyku i elegancji. Warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się nad doborem tkanin.

  1. Jaką funkcję mają pełnić firany i zasłony w Twoim domu?
  2. Jak dobrać firany i zasłony do stylu wnętrza?

Jaką funkcję mają pełnić firany i zasłony w Twoim domu?

Jeśli zamierzasz osłonić pomieszczenie przed nadmiernym światłem, zdecyduj się na zasłony. Skoro mają one pełnić funkcję dekoracyjną oraz użytkową – powinny mieć odpowiednią długość, aby nie utrudniać zasłaniania i odsłaniania. W takim wypadku dobrze aby kończyły się około 1,5 cm nad ziemią. Ze względu na przepuszczalność światła, do tego celu lepiej sprawdzą się grubsze i ciemniejsze tkaniny.

Jeśli chcesz osłonić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów, wówczas najlepiej sprawdzą się firanki. Półprzejrzysta struktura i jasny odcień tkaniny nie zaciemni wnętrza, a dodatkowo wprowadzi atmosferę przytulności i intymności. Jasny, a najlepiej biały kolor firanek może pełnić również funkcję optycznego powiększania pomieszczeń. Zastanów się nad gęstością motywu na tkaninie – jeśli w pomieszczeniu jest wiele ozdobników i szczegółowych zdobień lepiej wybrać prostszy wzór na firankach, aby uniknąć efektu chaosu i niedopasowania. Warto również zwrócić uwagę, że połączenie firan z zasłonami dodaje wnętrzom elegancji i szyku – zastanów się nad zakupem obu tkanin.

Jeżeli uznałeś, że zasłony w twoim domu mają przede wszystkim pełnić rolę dekoracyjną – pamiętaj, że każde pomieszczenie ma nieco inny charakter i należy dopasować styl tkaniny do wystroju wnętrza oraz jego funkcji. Inne zasłony wybierzesz do sypialni, inne sprawdzą się w salonie, kuchni, a jeszcze inne w pokoju dziecięcym. Warto zdecydować świadomie podejmować decyzję mając na uwadze ogólną wymowę dekoracji w całym mieszkaniu.

Jak dopasować firany i zasłony do stylu wnętrza?

Jak dopasować firany i zasłony do stylu wnętrza

Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie i nie zakupiłeś jeszcze mebli – zastanów się jaki styl jest ci najbliższy oraz w jakiej aranżacji czułbyś się najlepiej. Być może chcesz zaaranżować od nowa obecny, już sprawdzony wystrój, aby urozmaicić sobie życie w mieszkaniu. Odpowiednio dobrana firana i zasłona potrafi wpłynąć na charakter i odbiór całego pomieszczenia.

Jeśli jesteś jesteś tradycjonalistą i w klasycznych wnętrzach czujesz się jak w domu, postaw na połączenie zasłony z firaną. Zasłony powinny być wykonane z eleganckich, połyskujących tkanin wysokiej jakości. Charakteru nadają również dodatki, takie jak upinacze, lambrekiny czy chwostki. Pamiętaj, by zachować umiar w stosowaniu ozdobników, aby nie “przytłoczyć” nimi wnętrza.

Jeśli jesteś zwolennikiem romantycznego wystroju wnętrza, idealnie zaprezentują się jasne, optymistyczne zasłony w kwieciste wzory. Wybierz zasłony w kolorze kremu, delikatnego różu lub bieli. Piękne, wzorzyste i zwiewne firany jeszcze bardziej podkreślą charakter wystroju.

Podobają Ci się nowe trendy i stawiasz na nowoczesność? Z pewnością zadowoli cię prostota i minimalizm. Wybierz lekkie zasłony bez wzorów lub postaw na wyraziste wzory geometryczne. Nie stosuj upinek – pozwól zasłonom układać się swobodnie. W nowoczesnym designie często rezygnuje się z firan. Jeśli dla Ciebie firana jest elementem, którego nie może zabraknąć – wybierz gładką lub taką, na której gęstość wzoru koncentruje się u dołu firany.

Jeżeli posiadasz artystyczną duszę i masz w sobie odwagę do eksperymentów, oznacza to, że będzie dla ciebie bliski styl awangardowy. Materiał bogaty we wzory geometryczne, mieszające się kolory, cieniowania oraz “plamy” doskonale sprawdzą się jako środek do efektu, który chciałeś uzyskać.

Urządzanie i odświeżanie mieszkania lub domu, to twórcze zajęcie. Wejdź na stronę https://misty-white.pl/zaslony i sprawdź bogatą ofertę producenta. Z pewnością znajdziesz wiele interesujących cię produktów i dokonasz udanych zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here