Rozwój technologii oraz wprowadzanie na rynek coraz bardziej nowoczesnych urządzeń zapewnia użytkownikom wiele możliwości. Coraz więcej mówi się też o inteligentnych domach, czyli budynkach, w których sprzęt AGD, oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzacja są zautomatyzowane i działają zgodnie z preferencjami domowników.

Producenci nowoczesnego sprzętu AGD starają się zaoferować swoim klientom urządzenia łatwe w obsłudze, a zarazem wymagające jak najmniejszej ingerencji użytkownika. Podobnie jest z oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją lub roletami okiennymi. Rozwój technologii sprawia, że tego typu rozwiązania są coraz powszechniej dostępne i wbrew pozorom może z nich skorzystać niemal każdy. Inteligentne domy z całą pewnością nie należą już do przyszłości, ale stają się teraźniejszością. Poznaj możliwości nowoczesnych rozwiązań i sprawdź dlaczego warto z nich skorzystać.

Większe bezpieczeństwo

Dom zdecydowanej większości osób kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem, aby jednak tak rzeczywiście było, warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania zapewniające skuteczną ochronę. W inteligentnych domach stosowane są zintegrowane systemy alarmowe, monitoring oraz domofony, które pozwalają kontrolować sytuację nawet kiedy domownicy są w pracy lub w szkole. Zdalny dozór i kontrola budynku sprawia, że właściciel jest natychmiast informowany za pomocą wiadomości SMS albo maila o wystąpieniu awarii, pożarze, zalaniu, włamaniu czy wykryciu ulatniającego się gazu. To jednak nie wszystko – stosując odpowiednie urządzenia i systemy możliwe jest przekierowanie połączenia osób dzwoniących przez domofon na smartfon właściciela nawet pod nieobecność domowników. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nikt bez naszej zgody nie dostanie się na posesję.

Wygodniejsza obsługa

Inteligentny dom zakłada współdziałanie urządzeń podłączonych do systemu. W ten sposób sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, roletami, a nawet sprzętem AGD jest dostosowane do zmieniających się warunków, ale też do preferencji użytkowników. Specjalnie zaprogramowany system pozwala zmieniać ustawienia w łatwy sposób, np. za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie, a nie mechanicznych włączników czy wyłączników. Co to oznacza dla domowników? Mogą oni uruchomić oświetlenie w domu tuż przed powrotem z pracy lub szkoły, ustawić ogrzewanie w taki sposób, aby temperatura była obniżana pod ich nieobecność i w nocy oraz wzrastała rano i po ich powrocie. W podobny sposób można sterować nie tylko oświetleniem czy ogrzewaniem, ale też klimatyzacją, markizami przeciwsłonecznymi lub roletami okiennymi, które będą zamykać się i otwierać zależnie od stopnia nasłonecznienia. Wbrew pozorom obsługa tego typu systemów wcale nie jest trudna i nie ma obaw, że poszczególne urządzenia działać będą niezgodnie z naszą wolą – wystarczy tylko ustawić je według własnych preferencji, a w razie potrzeby te ustawienia można dowolnie zmieniać.

Oszczędność 

Chociaż inteligentny dom kojarzy się przede wszystkim z wygodą i dostosowaniem pracy urządzeń i instalacji do preferencji użytkowników, specjalne systemy mają również inną zaletę – pozwalają oszczędzać. Zastosowanie mechanizmu automatycznego sterowania i monitoringu wyklucza niepotrzebne marnowanie energii elektrycznej. Dostosowanie panującej w domu temperatury do panującej pogody czy też oświetlenia do pory dnia umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie energii, a tym samym sprzyja ochronie środowiska i co istotne dla użytkowników – wpływa na obniżenie rachunków za prąd.

Inteligentne domy wcale nie tak odległe

Chociaż mogłoby się wydawać, że inteligentne instalacje i urządzenia to rozwiązania, jakie będą dostępne dopiero w przyszłości, są one wykorzystywane już dziś. Przykładem może być oświetlenie zewnętrzne Philips Lighting stosowane zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w prywatnych domach do oświetlenia ogrodów czy obszaru wokół budynków. Są one nie tylko trwałe i energooszczędne oraz łatwe w instalacji, ale też wygodne w użytkowaniu dzięki możliwości sterowania poszczególnymi lampami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here