Instalacje grzewcze

Zbiorniki buforowe, czyli inaczej zbiorniki magazynujące, to specjalne urządzenia wykorzystywane w niektórych instalacjach centralnego ogrzewania. Wykorzystywane są zwłaszcza w przypadku kotłów i piecyków zasilanych paliwami stałymi. Zbiornik buforowy ułatwia dopasowanie temperatury użytkowanej w danym budynku do zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu będzie ona dostosowana do preferencji mieszkańców i użytkowników budynku. Poniżej rozwijamy ten temat doradzając – na co zwrócić uwagę w czasie zakupu zbiorników buforowych.

Zbiorniki buforowe – przeznaczenie i dostępne rodzaje zbiorników

Zasobniki ciepła można podzielić na kilka najczęściej stosowanych typów. Pierwszy podział dotyczy rozmiaru – i pozwala wyróżnić właśnie zbiorniki: akumulacyjne i buforowe. Pierwsze z nich to zbiorniki o bardzo dużej objętości – wynoszącej nawet ponad 1000 litrów. Zbiorniki buforowe są mniejszych rozmiarów – i służą do przechowywania wody o objętości około 300 litrów.

Ponadto, zbiorniki można rozróżnić na kilka kolejnych typów, w oparciu o sposób ich konstrukcji. Wymienić należy zbiorniki proste oraz kombinowane. Zbiorniki kombinowane wyposażone są w jedną lub więcej wężownic, co pozwala podłączyć je do kilku osobnych źródeł ciepła. Zasobniki proste to natomiast zbiorniki pozbawione wężownic, jednak podłączane do źródła ciepła w odmienny sposób.

Korzyści płynące z wyboru zbiornika buforowego

Wymienić można rozmaite korzyści wynikające z tej decyzji. Zacząć wypada od samej możliwości regulacji temperatury i jej wyrównania, w obrębie danego budynku mieszkalnego. Pozwala to na ustabilizowane zużycie energii we wszystkich częściach budynku. Ponadto, kotły z podłączonym zbiornikiem buforowym, pracują bardziej optymalnie – efektywnie spalają paliwo, wytwarzając więcej energii cieplnej.

Ponadto, sam zbiornik buforowy może pełnić rolę typową co bojlery wykorzystywane często w łazienkach. W przypadku montażu kolektorów dachowych, pozwala natomiast na kumulowanie wytworzonej w ten sposób energii cieplnej.

Jaki zbiornik buforowy wybrać?

Oczywiście, wybór zależy w pierwszej kolejności od naszego zapotrzebowania na energię cieplną. Ma to wpływ na wielkość zbiornika, po który powinniśmy sięgnąć. Najczęstszym wyborem są zbiorniki o pojemności tysiąca litrów – co pozwala uruchamiać kocioł CO jedynie raz w ciągu dnia. W przypadku budynków o większej instalacji grzewczej polecamy sięgnąć po zbiorniki jeszcze większe – rzędu 2 lub 3 tysięcy litrów.

Rodzaj źródeł energii to kolejna sprawa mająca wpływ na nasz zakup. Istotna jest więc ilość wężownic, które będą potrzebne do podpięcia do źródeł ciepła, a także sposób wytwarzania energii. Jeśli korzystasz z pomp ciepła – wówczas polecamy wybierać dedykowane do nich zbiorniki buforowe do pompy ciepła.

Warto też zwrócić uwagę na sposób montażu danego zbiornika, jego rozmiar (czyli – możliwość wpasowania w wolną przestrzeń w naszej kotłowni), a także – sposób ustawiania. Wiele spośród dostępnych zbiorników buforowych posiada w konstrukcji specjalne nóżki o regulowanym ustawieniu. Możemy zmieniać ich wysokość z dużym stopniem precyzji i stabilności, dopasowując ułożenie zbiornika do naszych potrzeb i ilości wolnej przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here