Idealna szafa do sypialni

Aranżacja pomieszczeń mieszkalnych to niezwykle angażujące zajęcie. Potrafi być źródłem zarówno rozrywki, jak i utrapieniem. Wszystko zależy od naszego przygotowania, świadomości własnych potrzeb oraz wiedzy o dostępnych produktach i rozwiązaniach. Tym razem opowiemy o wyborze szafy do sypialni. W wielu gospodarstwach domowych sypialnia pełni zarazem rolę garderoby i z tego powodu, jednym z najważniejszych mebli w jej wyposażeniu jest właśnie szafa. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie znajdziemy dostępne rodzaje szaf oraz na co warto zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Szafa do sypialni – pomiędzy walorami estetycznymi a praktycznymi

Zaczniemy od podstawowego stwierdzenia – szafa jest zazwyczaj dużym meblem. Z tego powodu będzie ona stanowić ważny składnik aranżacji wnętrza, w którym się znajdzie. Powinniśmy więc zadbać, by szafa pasowała do stylu pomieszczenia. Co równie ważne, duży rozmiar szafy przekłada się na jej przestrzenne oddziaływanie – mówiąc wprost: szafa może zająć znaczną część podłoża sypialni. Jest to szczególnie istotne w przypadku niedużych sypialni.

Dlatego w wyborze szafy należy uwzględnić zarówno jej estetyczne, jak i praktyczne predyspozycje. Do tych ostatnich należeć będzie przede wszystkim: rozmiar (wysokość, długość i szerokość), sposób otwierania, ilość modułów (szafek, szuflad).

Jak wybrać szafę do sypialni? Kilka porad przed zakupem

Wybór szafy do sypialni należy rozpocząć od zmierzenia ilości wolnej powierzchni, którą możemy przeznaczyć na postawienie tego właśnie mebla. Oczywiście, im więcej osób będzie korzystać z danej szafy, tym będzie ona zajmować więcej miejsca. W przypadku sypialni jednoosobowych szafa o szerokości około 1,5 metra powinna (i standardowej wysokości 2,1 metra) powinna w zupełności wystarczyć. Jeśli aranżujemy sypialnię dwuosobową, szerokość szafy powinna być dwukrotnie większa.

Z jakich części powinna składać się szafa? Oprócz półek i szuflad powinna być wyposażona przede wszystkim we wnękę dla odzieży wiszącej. Jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 100 cm, aby mogły w niej swobodnie wisieć takie ubrania jak marynarka czy koszule. W przypadku kobiet, konieczne może być sięgnięcie po szafę z większą wnęką na garderobę – nawet 180 cm wysokości – w której będziemy mieli możliwość powieszenia długich sukni.

Szuflady powinny znajdować się w dolnej części szafy. Najczęściej, mają formę szerokich, lecz płytki szuflad, wysuwanych za pomocą standardowych uchwytów. Górna część szafy może być wyposażona w szerokie półki, do przechowywania plecaków, toreb i innych przedmiotów dużych gabarytów.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem są szuflady do szafy, mające postać drucianych koszy. Możemy je umieszczać zarówno we wnękach garderobianych, jak i wewnątrz półek. Pomagają w zaoszczędzeniu wolnego miejsca, a także w sprawnej segregacji przechowywanych w szafie ubrań i dodatków. W przeciwieństwie do pojemników plastikowych są one przewiewne; przechowywane w nich części ubrań będą więc delikatnie wentylowane, co wpłynie pozytywnie na ich świeżość i zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here