Funkcjonalna estetyka, czyli nowoczesny design mieszkania w polskim stylu

Jak połączyć funkcjonalność z indywidualnym stylem i nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu? Z jednej strony nie są nam obojętne najnowsze trendy w światowym designie – z drugiej – powtarzalność, odwzorowywanie, zamiast niebanalnego wzornictwa i produkcja przemysłowa mogą każde rozwiązanie zmienić w kopię. Czy chęć stworzenia ciekawego wystroju musi się wiązać z wysokimi kosztami? Niekoniecznie!

Minimalizm jednolity?

Na mapie Polski nie brakuje salonów meblowych proponujących meble z kolekcji wielu producentów. W katalogach firm wnętrzarskich królują najpopularniejsze style i linie mebli oraz akcesoriów, które znajdują uznanie u potencjalnie największych grup klientów.

Nie da się ukryć, że od kilku lat katalogi zapełniane są głównie przez meble i dodatki w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Trudno im odmówić wielu atutów. Charakteryzują się one przyjazną formą, kolorystyką i funkcjonalnością – w związku z tym sprawdzają się zarówno na większych, jak i mniejszych metrażach.

To nie wszystko – aranżacje tego rodzaju świetnie prezentują się i w domach, i w siedzibach firm, instytucji, klubach, kawiarniach czy hotelach. Ta uniwersalność spowodowała, że w minimalizmie można zatracić indywidualny charakter miejsca.

Na razie nie widać jednak trendów, które mogłyby spowodować odwrót minimalizmu, industrializmu oraz stylu skandynawskiego z elementami rustykalności. Nie ma zresztą takiej potrzeby – szeroka baza estetyczna, jaką wszystkie te style tworzą, daje duże możliwości do indywidualnego kreowania przestrzeni. 

Jak to jednak zrobić?

Przełamywanie konwencji

Jeśli postawimy na konwencję – nie bójmy się też alternatywy. Wówczas mamy szansę na osiągnięcie designerskiego sukcesu. Lubimy jasne kolory, szarości i metaliczny błysk? A może jesteśmy zwolennikami niewymuszonego piękna materiałów naturalnych, takich jak drewno i kamień? 

Podobnie – cenimy funkcjonalność i ład estetyczny minimalistycznych mebli (zarówno salonowych, jak i kuchennych oraz aranżacyjnych dodatków, takich jak oświetlenie, narzuty, dywany, dekoracje ścian)? 

Nie bójmy się – zachowując proporcje (w zależności od tego, jaki styl założyliśmy jako dominujący), przełamać go elementami typowymi dla kontrastowego stylu. Dla uatrakcyjnienia wystroju wystarczy postawić na zabawę kolorem. Przykładowo – w zimnym, utrzymanym w szarościach pomieszczeniu, dajmy miejsce żółtej kanapie?

Zamiast umieszczania na ścianie kolejnych plakatów z modnymi motywami zainwestujmy w dzieło sztuki – nie zawsze musi się to wiązać z dużym wydatkiem. Dajmy szansę młodym artystom – także tym, których pasją jest tworzenie koncepcji wystroju wnętrz.

Na rynku pojawiają się miejsca szczególne łączące funkcje salonów meblarskich z miejscami spotkań pasjonatów sztuki użytkowej. Taka jest  Euforma – polska firma oferująca meble i akcesoria, dzięki którym każdy z nas może się poczuć architektem wnętrz. 

Są to produkty nie tylko polskiej produkcji, ale również koncepcji. Najmodniejsze meble utrzymane w dominujących w Europie stylach – zaprojektowane przez polskich designerów. Oferta Euformy dostępna jest w Internecie i w showroomach. 

Do trzech sklepów stacjonarnych dołącza kolejny salon meblowy. Katowice – to właśnie w stolicy Górnego Śląska, słynącej z zamiłowania do nowoczesnego wzornictwa, powstaje następny, po bydgoskim, gdańskim i warszawskim salon marki Euforma.

Czy warto go odwiedzić? Na entuzjastów rodzimego wzornictwa – zgodnego ze światowymi trendami i niepozbawionego charakterystycznej dla polskich projektantów kreatywności – oczekuje równie entuzjastyczny zespół doradców, a przede wszystkim bogate katalogi, w których każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla swojej przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here