formalnosci budowalne

Budowa domu to wieloetapowy proces, który nie może się obejść bez formalności. Jeszcze przed pierwszymi pracami przyszłych właścicieli nieruchomości czeka wiele pracy oraz biegania po urzędach. Będą oni musieli również zgromadzić oni wszystkie niezbędne dokumenty, które sprawią, że budowa będzie legalna, a dom nie zostanie uznany za samowolę budowlaną. Zawiłości prawne sprawiają, że bardzo często formalności trwają dłużej niż sama budowa. Dlatego też najlepiej zająć się nimi jak najwcześniej. Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu.

Zakup działki

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu formalności budowlanych jest wybór i zakup działki, na której stanie inwestycja. Warto pamiętać, że nawet zakup działki budowlanej nie oznacza, że będzie można na niej wybudować wymarzoną nieruchomość. O tym, czy dom będzie mógł stanąć w takim kształcie, jak chcemy, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku indywidualne warunki zabudowy, wydane dla konkretnego terenu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kupno działki pod budowę domu, sprawdź, jakie warunki musi spełniać nieruchomość, żeby mogła stanąć na wybranym terenie. Pamiętaj, że MPZP lub ZP określają m.in. powierzchnie, linie zabudowy, bryłę i dach inwestycji. Z warunkami zabudowy można zapoznać się w urzędzie gminy, na ich wydanie czeka się ok. 2 miesiące.

Jak wybrać projekt domu?

Wiedząc jaki dom można wybudować na zakupionej działce, konieczny jest wybór odpowiedniego projektu nieruchomości. Projekt ten powinien być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanych warunków zabudowy. Projekt architektoniczno-budowlany domu kupuje się u architekta, może on być wykonany na indywidualne zamówienie lub być tzw. projektem powtarzalnym, jedynie dostosowanym do naszych potrzeb.  W pierwszym przypadku należy liczyć się z tym, że jego koszt będzie bardzo wysoki, drugie rozwiązanie jest tańsze i częściej praktykowane.

formalnosci budowlane

Na tym etapie formalności budowlanych konieczne jest także opracowanie planu zagospodarowania działki, który określi usytuowanie budynku, drogi dojazdowej, szamba, czy studni. Aby taki plan mógł powstać, należy wyposażyć się w mapkę geodezyjną. Można ją zdobyć, zwracając się do wydziału geodezji i kartografii lub zlecić do wykonania uprawnionemu geodecie.

Formalności budowlane w zakładach dostarczających media

Aby móc rozpocząć budowę domu działka musi być podłączona do mediów. Oznacza to, że należy uzyskać tzw. promesy przyłączeniowe. Niezbędna jest promesa wydawana przez zakład energii elektrycznej. Dostęp do prądu na działce warunkuje rozpoczęcie budowy. Na typ etapie można też pokusić się o podłączenie działki do sieci gazowej, miejskich wodociągów czy kanalizacji. Wnioski o wykonanie przyłączy składa się w rejonowych oddziałach operatorów. Dokumenty potwierdzające wykonanie przyłącza zazwyczaj wydawane są od ręki, a koszt ich uzyskania nie przekracza 150 zł za sztukę.

jakie formalnosci trzeba dopelnic przed budowa domu

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Przygotowanie powyższych dokumentów pozwala złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Składa się  go w Starostwie Powiatowym. Kompletny wniosek o pozwolenie na budowę składa się z 4 egzemplarzy projektu oraz z planu zagospodarowania działki, wyciągu z MPZP lub warunków zabudowy, aktu notarialnego oraz warunków przyłączenia mediów. Starostwo Powiatowe na ustosunkowanie się do wniosku ma 65 dni. Od niekorzystnej decyzji można się odwołać w ciągu 14 dni do wojewody. Pozytywna decyzja przyznająca pozwolenie na budowę uprawomocnia się po 14 dniach i jest ważna przez 3 lata. Należy pamiętać, że pozwolenie na budowę nie jest jeszcze dokumentem, który pozwala na rozpoczęcie robót budowlanych. Można je zacząć dopiero po 7 dniach po zgłoszeniu w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym ich startu. Do PIB składa się oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków i kierowaniu budowa.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here