Formalności przed budową domu – co trzeba załatwić?

0
604

Budowa domu to dużo formalności, dokumentów i pozwoleń. Większość z nich musi być załatwionych już przed rozpoczęciem budowy domu. 

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to pierwszy i jeden z najważniejszych etapów planowania i budowy wymarzonego domu. Błędem jest najpierw kupno gruntu, a dopiero potem myślenie na temat dokumentacji. 

Kluczowa będzie wielkość działki, by dopasować do niej projekt domu, podłączenie mediów (czy jest już wszystko gotowe, czy samemu będzie trzeba podpiąć się do prądu, gazu itd.) lub dostęp do kanalizacji. 

Bardzo ważne, by dana działka budowlana była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co w Polsce nie jest jeszcze tak oczywiste, ponieważ wiele terenów jeszcze nie ma takich planów.

Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy

Plan zagospodarowania przestrzennego przede wszystkim zawiera informacje o przeznaczeniu gruntów, minimalnej wielkości działki budowlanej, warunki zabudowy, możliwą wysokość i ilość kondygnacji budynku, informację, gdzie musi znaleźć się wejście do budynku. 

W celu uzyskania pozwolenia na budowę musimy uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z urzędu gminy.

Jeśli jednak chcesz wybrać działkę, której plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje, to wydanie decyzji o warunkach zabudowy może potrwać nawet kilka miesięcy.

Projekt domu

Po uzyskaniu wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o wydaniu warunków zabudowy, można rozpocząć projektowanie domu. 

Mamy do wyboru zakupienie gotowego projektu lub podjęcie współpracy z architektem, z którym omówimy wszelkie szczegóły, indywidualną wizję, a on dopasuje je do projektu i wykona go pod nasze wytyczne. 

W każdym przypadku, musi być możliwość podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej i takie oświadczenie składa architekt, gdyż będzie ono potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę

Ostatnią formalnością przed rozpoczęciem budowy jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego będzie potrzebny oczywiście gotowy projekt, który musi zgadzać się z warunkami zabudowy. 

By uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba złożyć wniosek i dołączyć trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki, trzy kopie projektu architektoniczno-budowlanego, opinie, uzgodnienia, pozwolenia oraz oświadczenie projektanta, że dany projekt daje możliwość podłączenia obiektu do istniejącej sieci ciepłowniczej. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czy to wszystko?

Taka droga w zupełności wystarczy do rozpoczęcia budowy domu, o ile mamy zapewnione finansowanie. Troszkę dłuższa droga będzie czekała w przypadku kredytu hipotecznego, gdyż najpierw trzeba będzie uzyskać kosztorys budowy domu, na podstawie którego dopiero można wnioskować o kredyt hipoteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here