Zdecydowana większość Polaków woli unikać prawników i korzystania z ich pomocy. Nie tylko dlatego, że usług te cechują się bardzo wysokimi cenami, ale również ze względu na społeczne przeświadczenie, że są zarezerwowane wyłącznie dla osób będących na przekór z prawem. Rzeczywistość pokazuje oczywiście zupełnie inny obraz świata prawniczego, zwłaszcza za tego związanego z usługami notarialnymi.
Akty notarialne i poświadczenia
To właśnie ten prawniczy zawód jest najbardziej praktycznym i uniwersalnym w przypadku załatwiania wszelkiego rodzaju formalności. Przede wszystkim to kancelaria notarialna pomoże w zdobyciu poświadczenia o dziedziczeniu z pominięciem długotrwałych rozpraw sądowych. Zajmie się też dokumentacją i formalnościami związanymi z zakupem czy sprzedażą nieruchomości, wystawi akty notarialne dotyczące własności, sporządzi poświadczenia czy zaświadczenia niezbędne w urzędach i itp. Dodatkowo notariusze zajmują się także spisywaniem protokołów z różnych posiedzeń nadzorczych.
Nie tylko dokumentacja
Ciekawostką, o której istnieniu niewiele osób zdaje sobie sprawę, jest to, że notariusz np. z kancelarii https://www.kancelaria-notarialna.net/ zajmuje się nie tylko kwestiami formalnymi. Do jego kompetencji należy również przyjmowanie na przechowanie w formie zabezpieczenia np. pieniędzy czy papierów wartościowych, a także dokumentów w formie papierowej lub elektronicznej. Ta usługa kierowana jest głównie w stronę firm i spółek, które kancelaria notarialna obsługuje, ale skorzystać mogą z niej też osoby prywatne.
Obsługa prawna przedsiębiorstw
Kancelaria notarialna oprócz klientów indywidualnych i ich spraw z zakresu prawa cywilnego obsługuje też podmioty gospodarcze. Przedsiębiorstwa, firmy, spółki i wielkie korporacje działają w oparciu o te same przepisy prawne różniące się w zależności od statusu danego podmiotu. Kancelaria może obsługiwać zarówno firmy jednoosobowe, jak i spółki akcyjne, spółki prawa handlowego albo z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym zakresie notariusze biorą udział między innymi w spisywaniu protokołów ze spotkań rad nadzorczych i zebrań akcjonariuszy. Mogą też prowadzić prawną dokumentację firmy i reprezentować ją w kontaktach z administracją państwową.