Pytanie – jak wybrać dywany dla dzieci? zadaje sobie każdy rodzic. Tak samo zresztą jak całą masę podobnych pytań dotyczących nie tylko elementów wystroju pokoju, ale również zabawek czy ubrań. A trzeba tu jeszcze podkreślić, że ogrom dostępnych na rynku produktów wcale nie ułatwia sprawy. Wręcz przeciwnie, utrudnia ją. Wyłowienie bowiem w tym natłoku rzeczy naprawdę wartościowych i, co niemniej ważne, bezpiecznych, to prawdziwe wyzwanie. Dlatego, aby choć odrobinę ułatwić rodzicom zadanie, w niniejszym tekście omówiono jedno z ważniejszych zagadnień, jakim są dywany dla dzieci.

Jakie powinny być dywany dziecięce?

Dywany dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne, dlatego, wybierając się na zakupy należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy brane pod uwagę modele posiadają wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Tutaj warto też sprawdzić, w jakim kraju dane dywany zostały wyprodukowane. Najlepiej tez już na starcie odrzucić wszystkie produkty wytworzone poza Unią Europejską. Mimo kuszącej, korzystnej ceny mogą się one okazać szkodliwe dla naszej pociechy, bowiem obowiązujące w innych państwach, zwłaszcza w Chinach, normy są zwykle mniej rygorystyczne od tych europejskich.

Estetyka dywanów

Jeśli chodzi o kwestie estetyki, to tutaj możemy bez obaw popuścić wodze fantazji. Odpowiednio dobierając dywany dziecięce możemy przekształcić pokój malucha w prawdziwie bajkową krainę. Na rynku dostępne są dywany imitujące place zabaw, mapy odległych krain, zarówno prawdziwych jak i wyimaginowanych, lub wszechświata, plansze do gier, tory wyścigowe, plany zamków i miast oraz wiele, wiele innych. Warto jednak pamiętać, że to przede wszystkim nasza pociecha powinna decydować o charakterze swojego pokoju, dlatego nie próbujmy jej narzucać naszych gustów. Po odrzuceniu produktów niespełniających norm estetycznych pozwólmy dziecku samodzielnie podjąć ostateczną decyzję.

Aspekt edukacyjny

W zasadzie każdy element wystroju pokoju malucha może spełniać zadania edukacyjne. Również dywany dla dzieci, o ile zostaną odpowiednio dobrane, mogą okazać się tutaj dużą pomocą. Zgodne z jego zainteresowaniami wzory będą nieustannie pobudzały wyobraźnię i zachęcały do rozwojowych zabaw.

Dywany dla dzieci – właściwości

Jeśli chodzi o wymiary, to dywany dziecięce rządzą się nieco innymi zasadami niż te dla dorosłych. Jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante, ważnym jest aby z każdej strony zachodziły pod meble na tyle, aby nie podwijać się i nie przesuwać w czasie najbardziej nawet szalonych zabaw, gdyż mogłoby to spowodować upadek malucha.

Kupując dywany dla dzieci najczęściej w pierwszej chwili myślimy, że krótsze runo będzie praktyczniejsze, ponieważ łatwiej je utrzymać w czystości. A jak wiadomo, w przypadku maluchów jest to bardzo istotna zaleta. Okazuje się jednak, że takie podejście jest błędem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że dziecko na pewno będzie spędzało mnóstwo czasu bawiąc się na podłodze i nieraz na nią upadnie. Wtedy dłuższe włosie będzie dużym atutem, gdyż nie tylko zabezpieczy przed ciągnącym od podłogi chłodem i zagwarantuje komfortowe warunki, ale również ochroni przed bolesnymi stłuczeniami.

Ceny dywanów dla dzieci

Biorąc pod uwagę wydatki, jakie generuje posiadanie dziecka, każdy rodzic stara się zaoszczędzić na rzeczach mniej ważnych, a dywany są zwykle jedną z nich. Wychodzi się z założenia, że gusta malucha zmieniają się szalenie szybko i kupowanie za każdym razem najwyższej klasy wełnianego dywanu mija się z celem. Jest w tym oczywiście dużo racji. Najlepszym wyborem wydaje się wybranie modelu ze sztucznego włókna, który poza korzystnym stosunkiem ceny do jakości, będzie również łatwiejszy w pielęgnacji i odporniejszy na zabrudzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here