drewniane sciany w mieszkaniu

Po czasach niełaski drewniane ściany znowu stają się hitem w aranżacji wnętrz. Sposoby zastosowania drewna na ścianach wewnętrznych daleko wykraczają poza tradycyjną boazerią. Nawet ona przybiera różnorodne formy oraz  kształty i znacznie różni się od tej znanej z wnętrz z lat 90. XX wieku. Drewniane ściany są więc nie tylko modnym, ale i praktycznym rozwiązaniem. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.

Drewno jest ponadczasowym i eleganckim materiałem wykończeniowym, który można zastosować w każdym domowym pomieszczeniu. Sprawdzi się na ścianach salonu, łazienki, kuchni czy sypialni. Wnętrzom, w których się znajdzie, doda uroku i naturalności. Osoby, które zdecydują się na wykończenie ścian drewnem, mają szerokie możliwości wyboru odpowiedniego materiału. Dziś nie trzeba ograniczać się do wąskich desek czy listewek, które przybierają formy przestarzałych lamperii. Nowoczesne drewniane ściany wykonywane są z drewna krajowego i egzotycznego, sklejki oraz płyt MDF i LDF imitujących drewno. Ściany można też wykończyć takimi samymi drewnianymi panelami co podłogi, tworząc tym samym oryginalny efekt i powiększając optycznie pomieszczenie.

Drewno na ścianie: jak je kłaść?

Obecnie na ścianach stosuje się lite drewno, które dla wzmocnienia efektu naturalności uszlachetnia się preparatami pogłębiającymi fakturę i barwę. Ciekawym rozwiązaniem są również boazerie barwione, które mają swoje zastosowanie szczególnie we wnętrzach skandynawskich. Drewniane ściany występują w nich w kolorze białym lub beżowym, jednak w odważniejszych aranżacjach drewno na ścianach przybiera ostrzejsze kolory np. niebieski.

sciany z drewna co trzeba o nich wiedziec

Do obicia ścian stosuje się szerokie deski, które układa się zarówno poziomo, jak i pionowo. Powszechną praktyką jest również okładanie tylko fragmentów ścian oraz mieszanie różnych gatunków drewna. Boazerie łączy się wtedy na tzw. obce pióro.

Ściana z drewna wyłożona fornirem

Tańszą alternatywą dla ścian z litego drewna jest płyta fornirowana. Składa się ona z cienkiej warstwy drewna, która naklejana jest na płyty MDF. Fornir używany jest jako okładzina ścienna. Można z niego tworzyć wielkoformatowe elementy i pokrywać nim duże fragmenty ścian. W rzeczywistości ściany pokryte fornirem wyglądają jak drewniane. Zaletą forniru jest to, że pozwala on na wykańczanie trudnych powierzchni, np. łukowatych ścian, okrągłych cokołów czy wnęk.

Sklejka drewniana na ścianie

Osoby marzące o drewnianych ścianach mogą zdecydować się także na zastosowanie sklejki. Jest to drewniana płyta, którą skleja się z nieparzystej liczby arkuszy forniru. Warstwy przylegają do siebie pod kątem prostym, tym samym zabezpieczając ściany z drewna przed negatywnym działaniem wilgoci. Do zalet sklejki drewnianej zalicza się również to, że charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Sklejkę na ścianę z drewna można dostać w różnych rozmiarach i różnych grubościach.

Drewniane ściany w kuchni i łazience

Decydując się na zastosowanie drewnianej ściany w kuchni lub łazience, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego gatunku drewna. Musi ono być odporne na wilgoć. Takie właściwości posiadają zazwyczaj drewna egzotyczne.

drewniane sciany w mieszkaniu zlety

Ściany z drewna w łazience i kuchni można więc wykonać z drewna tekowego, palisandera czy wenge. Takie rodzaje drewna są jednak drogie, dlatego warto poważnie zastanowić się nad zamiennikami, czyli sklejką lub laminatem. Drewniane ściany w tych pomieszczeniach mogą również imitować płytki ceramiczne.

Ściany z drewna litego w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, koniecznie trzeba zabezpieczyć przed działaniem wody. W tym celu powinno się je pokryć preparatami lakierniczymi lub olejowymi. W innym przypadku ściany z drewna mogą ulegać skurczowi i niszczyć. Dobrym pomysłem jest też pokrycie ścian z drewna impregnatem przeciw grzybom i siniźnie.

Jak dbać o drewniane ściany?

Drewniane ściany wewnętrzne wymagają okresowych renowacji. Opiera się ona na impregnacji drewna olejem i woskiem. Zabiegi te powinno wykonywać się na ścianach wykonanych z naturalnego drewna, te zabezpieczone lakierem tego nie wymagają. W przypadku drewnianych ścian lakierowanych wystarczy raz na kilka lat ich powierzchnię przetrzeć papierem ściernym i ponownie polakierować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here