Dotacje do fotowoltaiki

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju wynosi około 25 tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli wykonać instalację o mocy około 5,5 kWp, która będzie wystarczająca na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Nadal jednak mówimy o sporym wydatku, na którego poniesienie nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście w Polsce działają różne programy dotacji do fotowoltaiki oraz inne formy wsparcia finansowego dla inwestorów, którzy chcą znacznie obniżyć rachunki za prąd (lub wręcz je wyzerować). Sprawdź, z jakich opcji mogą skorzystać prosumenci we Wrocławiu i regionie.

„Mój Prąd”

Zaczynamy od najpopularniejszego programu wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Dotację w wysokości do 3000 złotych może otrzymać każda osoba fizyczna będąca właścicielem indywidualnego budynku mieszkalnego, która udokumentuje wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy między 2 kWp a 10 kWp.

Jak dostać dofinansowanie? Pierwszym krokiem jest zlecenie doboru instalacji i montażu paneli fotowoltaicznych wyspecjalizowanej firmie, która w dodatku oferuje swoim klientom kompleksową obsługę – czyli załatwia za nich wszelkie formalności oraz dostarcza im komplet dokumentów niezbędnych do ubiegania się o dotację z programu „Mój Prąd”.

Z takiego wsparcia mogą skorzystać klienci Sun For You, jednej z najbardziej renomowanych firm montujących panele fotowoltaiczne w dolnośląskim – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Wniosek o dofinansowanie składamy elektronicznie przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – https://mojprad.gov.pl. Procedura akceptacji wniosku może potrwać nawet kilka miesięcy i wydłużyć się w razie stwierdzenia jakichś braków. Tym bardziej warto tutaj skorzystać ze wsparcia profesjonalistów z zakresu montażu fotowoltaiki, którzy zadbają o skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz pomogą prawidłowo wypełnić wniosek.

Ulga termomodernizacyjna

Uzyskanie tego wsparcia jest jeszcze łatwiejsze, a na pewno mniej czasochłonne. Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu podatnikowi, który poniósł wydatki związane z np. montażem fotowoltaiki. Dotyczy to zarówno właścicieli, jak i współwłaścicieli budynków mieszkalnych.

Ważne!

Ulga jest przyznawana każdemu z osobna, dlatego jeśli np. małżonkowie są współwłaścicielami tego samego budynku, w którym zostały poniesione wydatki termomodernizacyjne, to ulgę liczymy podwójnie.

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej może wynieść do 53 tysięcy złotych i można ją odliczać przez kilka lat. O tę kwotę pomniejsza się wysokość należnego podatku dochodowego, co w praktyce oznacza, że większość podatników otrzyma spory zwrot po wysłaniu swojego rocznego zeznania.

„Czyste Powietrze”

Nie każdy wie, że również ten program rządowy umożliwia uzyskanie dotacji do fotowoltaiki we Wrocławiu. „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie nie tylko do wymiany źródła ciepła, okien czy docieplenia budynku, ale także do montażu instalacji fotowoltaicznej.

W ramach tego programu można uzyskać dotację do 30 000 złotych (wariant podstawowy) lub do 37 000 złotych (wariant rozszerzony). Z tej opcji skorzystają właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Szczegóły na temat programu „Czyste Powietrze” i zasad przyznawania dofinansowania do fotowoltaiki można znaleźć na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.

Dotacja dla przedsiębiorców

Panele fotowoltaiczne dla firm cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na drastycznie rosnące koszty zakupu energii. Przedsiębiorcy także mają możliwość skorzystania z różnych opcji dofinansowania – z myślą o nich został uruchomiony program „Energia Plus”.

Umożliwia on uzyskanie dotacji do fotowoltaiki nawet do kwoty 50 000 złotych oraz zdobycie preferencyjnej pożyczki pokrywającej do 85 proc. kosztów wykonania instalacji. Nabór wniosków do aktualnej edycji programu trwa do 17 grudnia (lub do wyczerpania puli środków), a szczegóły można znaleźć na stronie NFOŚiGW.

Dodajmy, że sprawdzonym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych dla biznesu we Wrocławiu i regionie jest firma Sun For You, z której ofertą zapoznasz się na stronie https://sunforyou.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here