Domowe biuro

Obecnie coraz częściej pracujemy zdalnie ze swojego domu. Aby zachować higienę pracy i oddzielić ją od życia prywatnego zazwyczaj tworzymy dla siebie prowizoryczne biuro — miejsce, gdzie tylko i wyłącznie pracujemy. Warto jednak sprawić, by ten nasz oficjalny, pracowniczy kąt był jak najbardziej profesjonalnie urządzony — wpływa to nie tylko na nasz komfort psychiczny, ale także na naszą efektywność w pracy. Jak zatem tego dokonać? Zapraszamy do naszego miniporadnika na ten temat.

Domowe biuro — od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy dobrze przemyśleć to, w którym miejscu w domu możemy wyodrębnić kąt biurowy. Najlepiej, gdyby to był naprawdę kąt, czyli nie tylko przestrzeń po podłodze, ale także z kawałkiem ściany. Wtedy to możemy ustawić biurko pod ścianą lub przed nią, by odgrodzić się od reszty mieszkania. Kąt biurowy powinien znajdować się w miejscu najbardziej spokojnym, cichym, czyli z dala od telewizora i miejsca, gdzie bawią się dzieci. Następnie należy się zastanowić nad tym, w jaki jeszcze sposób można oddzielić to miejsce od części mieszkalnej, ponieważ nie każdy ma to szczęście, posiadania osobnego pomieszczenia na biuro. Może być to prawa, ale także regał z książkami — wszystko po to, by podczas pracy czuć jak największą swobodę, ale także motywację i warunki do maksymalnej koncentracji. Tego typu miejsce jest szczególnie ważne, gdy prowadzimy rozmowy z klientami lub wideokonferencje ze współpracownikami.

Biuro w domu, a podstawowe umeblowanie

Warto zastanowić się nad tym, czy posiadane umeblowanie nam wystarczy. W pracy potrzebna jest wygoda i ergonomia, zatem zwykłe krzesło kuchenne nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem. W tym celu warto odwiedzić sklepy meblowe online, np. takie jak MEBLERAJO, by dowiedzieć się, czy czegoś konkretnego nie potrzebujemy. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie takiego miejsca, zatem dział z lampami, także tymi biurkowymi, jest obowiązkowym elementem. Nie wspominając o funkcjonalnym biurku, szafce i szafie na dokumenty — tutaj archiwizacja ważnych pism jest najważniejsza. Szczególnie jeśli posiadamy dzieci.

Profesjonalizm tkwi w szczegółach

Jednak biuro to nie tylko ergonomiczne krzesło, dobre oświetlenie i biurko, ale także wyposażenie. Warto zaopatrzyć się również w tablicę przypominającą o najważniejszych kwestiach związanych z pracą — ona również może stanowić symbol, że jest to miejsce pracy. Należy zatem spędzać w nim czas tylko w celach pracowniczych — nie należy mieszać spraw prywatnych z tym miejscem, ponieważ wpływa to negatywnie na naszą psychikę. Jeśli chodzi o dodatki w małym domowym biurze, to również warto zadbać o to, by były one minimalistyczne — nie muszą pasować do stylu całego mieszkania, ponieważ jest to odrębna część. Dzięki temu, że biuro będzie różniło się od innych pomieszczeń w naszym domu, będziemy mogli poczuć się jak w pracy, bez tracenia czasu na dojazdy. Taka organizacja pozwala na zwiększenie mobilizacji i motywacji do dłuższego skupienia się — z pewnością jest to niewykonalne przy stole w kuchni, czy też w łóżku w sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here