Obecnie najczęściej spotykanymi w budownictwie jednorodzinnym technologiami są: murowana, szkieletowa i z bali drewnianych. Różnice w trwałości i kosztach użytkowania domów murowanych, domów szkieletowych i domów z bali nie są znaczące. Nie zależą od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane tak, jak od jakości projektu, wykonawstwa, a potem od dbałości o stan techniczny użytkowanego obiektu. Wszystkie rodzaje materiału na dom tworzą bowiem, wraz z technologią ich stosowania, spójny układ kontrolowany normami i przepisami oraz współczesną kulturą budownictwa. Dlatego wybór materiału na dom to kwestia bardziej złożona i nie opiera się tylko na trwałości i cenie budulca.
DOM MUROWANY
Najpopularniejszy dom murowany wyprzedza pozostałe w wyścigu o największą ilość realizacji o kilka długości. O tej przewadze decyduje mnogość i różnorodność materiałów, które obejmuje, dalej powszechność, a więc i łatwość znalezienia doświadczonego wykonawcy oraz długa, nieprzerwana i ugruntowana zaufaniem inwestorów tradycja stosowania.
W ofercie Archetonu przewijają się niemal wszystkie spotykane w ostatnich latach materiały używane do murowania ścian. W obrębie rodzin projektów i grup zbliżonych rozwiązań bez trudu znaleźć można propozycję przewidującą wybrany materiał na dom, bez konieczności dokonywania zmian adaptacyjnych. Najczęściej spotykane dziś mury to konstrukcje dwuwarstwowe z betonu komórkowego, wyrobów ceramicznych i ocieplenia ze styropianu, wełny skalnej lub szklanej. Gwarantowane, najlepsze parametry wytrzymałości i ochrony cieplnej prawie zawsze idą w parze z wyższą ceną markowych wyrobów.
DOM SZKIELETOWY
Od co najmniej dwudziestu lat, coraz więcej wykonawców polskich doskonali importowaną z innego kręgu kultury budownictwa technologię szkieletową. Szkielet, zwłaszcza prefabrykowany góruje nad murowaną ścianą niedoścignionym tempem i sprawnością wznoszenia. W czasach szybkich zmian, w tym łatwości zmiany miejsca zamieszkania, to coraz bardziej poszukiwana cecha inwestycji. Choć szkielet może być zarówno metalowy jak i drewniany, to mówimy tu głównie o drewnie, które jako materiał na dom jednorodzinny było przez dziesięciolecia niemal nieobecne w naszym kraju. Stąd być może sceptycyzm i ostrożność inwestorów z jednej strony i dużo mniejsza siła przebicia tej technologii na rynku z drugiej. Pamiętać jednak należy, że technologia szkieletowa nie jest tym samym, co kojarzące się z niegdysiejszym wiejskim ubóstwem i zacofaniem budownictwo drewniane. Domy szkieletowe są dziś ciepłe, trwałe, zabezpieczone przed wilgocią, szczelne i zdrowe. Są ponadto lekkie i łatwo je posadowić na słabych gruntach oraz w rejonach szkód górniczych. Można je dowolnie wykończyć i prosto rozbudowywać.
DOM Z BALI
Dom z bali to przede wszystkim decyzja o bardzo szczególnej, bo zdecydowanie rustykalnej, wyrazistej estetyce budynku. Domy z bali w największym stopniu nawiązują do tradycji dawnego budownictwa drewnianego. Ze względu jednak na wysoki koszt pełnych bali drewnianych, w ofercie Archetonu znaleźć można domy z bali drewnianych, zaprojektowane w bardziej dostępnej wersji. Ściany układane są z tzw. półbali i dodatkowo ocieplone od wewnątrz. Cała technologia dostosowana jest oczywiście do współczesnych wymogów bezpieczeństwa, izolacyjności i wyposażenia instalacyjnego. Dzięki temu dom może być komfortowy przy zachowaniu szczególnego waloru estetycznego wynikającego z możliwości wyeksponowania w elewacjach zewnętrznych niepowtarzalnej urody drewna. Ten materiał na dom polecany jest dla inwestorów dysponujących działką w na terenach wiejskich, leśnych i mało zurbanizowanych.
Żaden dom: murowany, szkieletowy czy z bali nie osiągnie planowanej trwałości i ekonomiki użytkowania bez powiązania z odpowiednimi nakładami, starannością i jakością. Ostateczny efekt zawsze jest wynikiem kompromisu, o którym decyduje inwestor ważąc swoje możliwości finansowe i oczekiwania.
Artykuł sponsorowany.