Dobrze dobrane płytki ścienne to połowa sukcesu w aranżacji wnętrza!

0
2045

Nowoczesne wnętrza w kompletnie nie przypominają nudnych, stworzonych wedle jednego kanonu mieszkań z poprzedniej epoki. Obecnie, w dobie nieustannie zmieniających się gustów i pojawiających się dynamicznie nowych kierunków swój triumf świętują różnego rodzaju płytki. Są uniwersalne, a o ich wszechstronności świadczy ogrom zastosowań. Możemy je umieszczać w łazience czy w toalecie, niezwykle praktyczne są w kuchni, a także na podłogach, w pomieszczeniach technicznych czy garażach. 

Szeroki wachlarz płytek do różnych zastosowań

Aktualnie aranżacja wnętrza może być prosta, gdyż możemy wybrać w sklepach typu tanigres.pl różnorodne wzory kafelków oraz rozmaite płytki do wszelkich zastosowań. Płytki podłogowe, do których należą m.in. gres drewnopodobny, gres polerowany, terakota, a także gres barwiony w masie i gres szkliwiony, to popularny sposób na pokrycie podłóg. Kafelki podłogowe stanowią bardzo praktyczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie. Z kolei płytki ścienne używane do kuchni czy łazienki z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach, w których w wysokim stopniu korzystamy z wody. Jeśli nie chcemy szybko zniszczyć ścian poprzez zawilgocenie czy zalanie wodą lub w przypadku kuchni – również tłuszczem, warto położyć na nie płytki ścienne. Na prostych wylanych z betonu schodach również można zastosować płytki podłogowe. Kafelki podłogowe znakomicie pełnią rolę podłogi we wnętrzach mieszkań. Co więcej są idealnym materiałem, jeśli zamierzamy zamontować system ogrzewania podłogowego.

Stylowa łazienka lub wyjątkowy salon kąpielowy

Efektownie zaaranżowana, starannie wykończona i jednocześnie funkcjonalna łazienka to niezwykłe miejsce do relaksu i zadbania o urodę. Jeśli chcemy stworzyć eleganckie wnętrze, w którym można się w pełni zrelaksować – warto dobrać odpowiednie akcesoria oraz płytki łazienkowe. Obecnie w sklepach jest mnóstwo różnych wzorów i materiałów, dlatego można dobrać odpowiednie kafelki łazienkowe w pełni zgodne z naszym gustem. Wystarczy wybrać ulubiony kolor i kształt oraz tzw. dekory. Jeśli uwielbiamy długie kąpiele w wannie i dysponujemy większą powierzchnią – możemy urządzić elegancki pokój kąpielowy. Wówczas warto położyć większe płytki łazienkowe, które dodatkowo podkreślą przestronne wnętrze nadając mu lekkości. Umiejętny dobór koloru i wielkości fugi sprawi, że kafelki łazienkowe będą prawdziwą ozdobą tego miejsca. Zależnie od preferencji możemy wybrać niezwykle modne kafelki matowe lub lśniące płytki.

Mrozoodporne płytki podłogowe – na taras i na balkon

Taras to jeszcze jedno miejsce, w jakim kafelki podłogowe okażą się dobrym wyborem. Płytki podłogowe wykonane z gresu o grubości do 20mm stanowią idealne rozwiązanie zarówno na taras, jak i balkon. Przeważnie są one mrozoodporne, co oznacza, że nienaruszone przetrwają w doskonałym stanie przez kilka lub kilkanaście sezonów.
Płytki ścienne – funkcjonalność i klasa we wnętrzu
Kafelki na podłodze oraz płytki ścienne to bez wątpienia najwygodniejsze i bardzo wygodne rozwiązanie w każdym domu. Warto jednak zauważyć, że  płytki wyróżniają się niepowtarzalnym designem i są niezwykle efektowne. Dzięki nim można wykreować różnorodne wnętrza – klasyczne używając płytek drewnopodobnych i nowoczesne – układając gres na podłodze i na ścianach. Płytki ścienne zachwycają różnymi odcieniami barw tworząc ciekawy wystrój, poza tym możemy je łatwo wyczyścić, co ma szczególne znacznie, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

płytki podłogowe

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Podczas wyboru materiałów wykończeniowych do mieszkania często stajemy przed dylematem jaki typ płytek powinniśmy wybrać. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie cechy funkcjonalne i użytkowe, a tym samym jakie parametry charakteryzują tradycyjne płytki ceramiczne, a jakie właściwości posiada nowocześnie produkowany gres. A różnica pomiędzy tymi materiałami jest istotna i nie sprowadza się tylko do wyglądu płytek ani do ich ceny.

Klasyczne płytki ceramiczne – tańsze, choć efektowne rozwiązanie

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że używane od stuleci płytki ceramiczne nie pochodzą z naszego obszaru klimatycznego, lecz z krajów, w których zazwyczaj świeci słońce, a opady występują bardzo rzadko i nie należą do obfitych. W europejskim klimacie płytki ceramiczne dobrze sprawdzają się we wnętrzach, nie są za to polecanie jako wyrób na taras lub balkon ze względu na ich strukturę. Posiadają bowiem niski stopień sprasowania powierzchni, dlatego woda dość łatwo może wchodzić w strukturę kafelków osłabiając je i z biegiem lat uszkadzając. Ponadto ich ścieralność jest również niezbyt wysoka w przeciwieństwie do kamiennych płytek czyli popularnego obecnie gresu.

Gres – wytrzymały materiał na lata

Gres wyróżnia się znacznie większą wytrzymałością i jest trwalszym materiałem niż ceramiczne kafelki. Te właściwości zawdzięcza głównie swojej budowie i metodom produkcji. Warto pamiętać, że jest dostępnych kilka rodzajów gresu, które różnią się parametrami, i tym samym wytrzymałością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Naturalnie wytwarzany gres z kamienia cechuje nieco surowa, porowata struktura, przez co idealnie wygląda w minimalistycznych lub industrialnie zaaranżowanych wnętrzach. Jednak ten element wyróżniający gres może przysporzyć nieco więcej wysiłku podczas czyszczenia kafelków, w przeciwieństwie do idealnie wypolerowanych płytek również wykonanych z kamienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here