Dobór urządzeń do placów zabaw

Dziecięce place zabaw to miejsca kojarzące się ze śmiechem i radością. Dlatego urządzenia montowane w takich miejscach są zwykle pomalowane na jasne, wesołe kolory lub posiadają specjalne wzornictwo np. stylizowane na zwierzęta albo rośliny. Sam dobór poszczególnych przyrządów do zabawy również jest ukierunkowany na to, aby służyły one jak największej grupie dzieci bez względu na ich wiek.

Podstawowe urządzenia

Jednak nie zawsze upchnięcie wielu przyrządów na małej przestrzeni będzie dobrym pomysłem. Przede wszystkim może zabraknąć miejsca do swobodnego poruszania się dzieci, ale i zbyt duża liczba urządzeń może stanowić zagrożenie dla bawiących się maluchów. Projektując place zabaw https://www.avisplacezabaw.pl/ warto stosować prostą zasadę: najpierw wyposażyć je w podstawowe urządzenia, a potem w miarę dostępności miejsca powiększać o kolejne elementy.

Podstawowymi przyrządami będą drabinki do wspinania, pajęczyny, huśtawki, karuzele, bujaki oraz piaskownice i zjeżdżalnie. Można też od razu kupić gotowy zestaw tzw. domków, który łączy w sobie wiele urządzeń.

Przestrzeń do biegania

Nie można też zapominać o tworzeniu przestrzeni do biegania, czyli miejsca do zabaw takich jak berek. Nawet niewielki placyk pozbawiony urządzeń, za to wyłożony miękkim podłożem albo po prostu wysypany piachem jest wskazany w każdym rodzaju placów zabaw. Dzięki niemu dzieci mają więcej luzu i swobody, ale i zwiększa się wrażenie przestrzenności placu, zwłaszcza jeśli jest on dla bezpieczeństwa ogrodzony siatką.

Strefa odpoczynku

Coraz częściej producent placów zabaw zaleca również wydzielenie w takich miejscach osobnej strefy relaksu i odpoczynku. Może być ona wyposażona w ławeczki do siedzenia i stoliki, na których można nakarmić zmęczone zabawą dzieci lub po prostu przyjemnie spędzić czas z innymi rodzicami i opiekunami. Strefy odpoczynku są szczególnie ważne na dużych placach zabaw, gdzie dzieci jest więcej, a hałas czasami bywa nie do wytrzymania. Oddzielne, odseparowane np. żywopłotem miejsce relaksu to świetne rozwiązanie w takich przypadkach, które doceniają szczególnie dorośli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here