Dobór grzejników do powierzchni mieszkania

Grzejniki muszą obowiązkowo znaleźć się w każdym domu czy też mieszkaniu. Istnieje wiele kryteriów, którymi należy się kierować dobierając odpowiednie modele do naszych potrzeb. Czy jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że grzejniki powinny być dobierane również do powierzchni mieszkania oraz rozkładu pomieszczeń w nim zastosowanego?

Tak naprawdę kryterium to jest bardzo istotne i warto zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru kaloryferów do kwestii metrażu danego lokalu mieszkalnego. Stosując się do przedstawionych poniżej reguł możemy zapewnić sobie szybkie i efektywne ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym oraz mniejsze rachunki za energię wykorzystywaną w tym celu w skali ogólnej.

Ile wynosi zapotrzebowanie energetyczne uwzględniając powierzchnię?

Generalnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się na poziomie od 60 do nawet 200 W na metr kwadratowy. W przypadku nowoczesnego budownictwa energooszczędnego, graniczącego wręcz ze standardem pasywnym będzie ono oscylowało w okolicach dolnej granicy, a nawet poniżej. Z kolei w starszych budynkach, słabo docieplonych i nieposiadających nowoczesnych okien, zapotrzebowanie będzie kształtować się w okolicy 150 W, a niekiedy będzie nawet dochodziło do 200 W na metr kwadratowy. – gdzie znaleźć takie grzejniki ? Polecamy sklep Bricoman: https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/grzejniki

Uśredniając zróżnicowane wartości zapotrzebowania energetycznego dla różnych budynków możemy przyjąć, że dla naszych obliczeń będziemy zakładać przeciętne zapotrzebowanie wynoszące 80 W na metr kwadratowy powierzchni. Oczywiście większą zdolność grzewczą musi mieć grzejnik łazienkowy – przyjmuje się bowiem, że w pomieszczeniu tym średnia temperatury powinna bowiem wynosić około 22-23 stopni Celsjusza.

Zwróć uwagę również na okna i ściany zewnętrzne

To, czy w danym pomieszczeniu znajdzie się jeden grzejnik aluminiowy bądź stalowy, a może będzie potrzebnych ich więcej, zależy również od ilości okien. Dla pomieszczeń z jednym oknem lub dostępem do jednej ściany zewnętrznej zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 70-80 w na metr kwadratowy. Z kolei, jeżeli dany pokój ma więcej niż jedno okno albo co najmniej dwie ściany pomieszczenia są ścianami zewnętrznymi, wartość ta wzrasta do przedziału od 80 do 100 W na metr kwadratowy.

Ta sama zasada znajduje zastosowanie także w przypadku łazienek – tzw. ślepe łazienki bez okien będą potrzebować od 100 do 120 W na metr kwadratowy powierzchni, zaś w przypadku pomieszczeń tego typu z oknami lub dostępem do ścian zewnętrznych zapotrzebowanie na energię wyniesie nawet do 150 W.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here