Dobieramy poduszki dekoracyjne do salonu

Wybór poduszek dekoracyjnych do sypialni lub na kanapę w salonie wydaje się prosty i przyjemny. Jeśli jednak wchodzimy w szczegóły i przeglądamy niezliczone oferty w sklepach, wówczas szybko okazuje się, że jednak trudno o dobranie takiej poduszki, która naprawdę będzie odpowiednia do naszej aranżacji. Poniżej kilka zasad, którymi należy się kierować, aby uprościć sobie proces dobierania.

Poduszki dekoracyjne fenomenalnie ozdabiają wnętrze. Wnoszą poczucie komfortu, przytulności. Jeśli dobierzemy je w odpowiedni sposób, możemy dzięki nim całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Dodatkowo, te male elementy wyposażenia pozwalają odświeżyć wygląd starej, prostej kanapy. Jeśli w naszej aranżacji brakuje wyrazistości, wówczas to właśnie poduszki mogą doszlifować styl.

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na wygląd poduszki jest jej rozmiar. Małe poduszki spełniają zupełnie inną funkcję niż większe modele. Mając na myśli duże poduszki, wybierajmy jednak zawsze takie, które mają maksymalne wymiary 70 cm x 70 cm. Większe poduszki będą nieco przytłaczały sofę, nawet jeśli mowa o bardzo dużej sofie. W przypadku dużych sof, warto szukać złotego środka, bo tutaj również nie pasują najmniejsze poduszki. Zostaną przytłoczone przez wielkość kanapy i nie będą spełniały funkcji ozdobnej. Szczególnie znaczenie w dopasowywaniu rozmiarów poduszek do wielkości kanapy ma wysokość oparcia. Im jest ono niższe, tym mniejsze powinny być poduszki. Ma to znaczenie szczególnie podczas użytkowania – przy takiej konfiguracji trudno jest usiąść wygodnie, bo poduszka nie ma podparcia.

Kształt poduszki ozdobnej

Równie ważna jak rozmiar, jest kształt poduszki na kanapę. Najpopularniejszy kształt to oczywiście prostokąt i kwadrat. Takie kanciaste poduszki mogą mieć rogi obłe lub bardzo spiczaste. W drugim przypadku, bardzo dobrze wyglądają z kanapami ulokowanymi we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Istnieją również poduszki o kształcie koła, które bardzo dobrze spełniają swoje role we wnętrzach rustykalnych i bogatych w elementy orientalne (zwłaszcza jeśli mają poszewkę z wyszytą mandalą). Więcej ciekawych kształtów zobaczycie tutaj: https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/poduszki-dekoracyjne.html.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Najciekawsze wzory zazwyczaj są naszyte na zwyczajnej bawełnie. Najtańsze są natomiast poduszki z włókien syntetycznych. Najzdrowsze natomiast są te wykonane z jedwabiu. W przypadku tych ostatnich jednak trudno o rozsądną cenę. Ciekawostką są także poduszki z naszyciem przypominającym warkocz, wykonane z materiału przypominającego ciepły sweter. Hitem ostatnich sezonów są natomiast poduszki szyte na szydełku i na drutach. Materiał, z którego wykonane są poduszki dekoracyjne przekłada się bezpośrednio na to, jak szybko ulegną zużyciu, czyli jak szybko będą się spierały kolory oraz jak długo poduszka pozostanie nieodkształcona. Zdecydowanie też należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są poduszki wtedy, gdy mamy w domu dzieci lub jeśli domownicy są alergikami. Dla tych ostatnich najlepszym wyborem będzie poduszka wykonana z jedwabiu. Jest to materiał oddychający, ciepły, przyjazny dla skóry, niezbierający roztoczy. W dodatku, poduszki jedwabne prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Poduszki dekoracyjne najlepiej wyglądają na kanapie wtedy, gdy jest ich więcej niż jedna lub dwie. Jeśli w dodatku ułożone są według przemyślanego klucza, stopniującego kolory oraz według wzorów, wtedy już mamy przepis na idealną aranżację. Dobierając wzory pamiętajmy o zachowaniu zasady, że na jedną wzorzystą poduszkę powinny przypadać dwie gładkie. Jeśli mamy więcej wzorzystych poduszek, warto dodać do nich odpowiednio dużo poduszek gładkich. Jeśli mamy duże wzory na poduszkach, to w ich pobliżu powinny znajdować się z kolei poduszki o wzorach mniejszych.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Poduszki mogą być ułożone jedynie w rogach kanapy (co się sprawdza przy dłuższych modelach mebli) lub wzdłuż całego jej oparcia. Jeśli nasza kanapa jest wyjątkowo rozłożysta i jest głębokie siedzisko, wówczas warto utworzyć kaskadę poduszek na oparciu zaczynając od ciemniejszych odcieni, przechodząc do wzorzystych modeli, po wyrazisty kolorystycznie (najjaśniejszy) akcent na końcu. Takie zestawienie sprawdza się praktycznie przy każdej kanapie.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki kształt, wielkość i materiał na poduszkę wybierzemy, pamiętajmy, że to co wpływa ostatecznie na jej odbiór to oczywiście kolor poszewki i wzór, który na niej ujrzymy. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Jedni wolą poduszki kontrastujące z kanapą (jest to szczególnie udany układ, gdy mamy do czynienia z ciemnymi: brązowymi, antracytowymi lub ciemnoszarymi poszyciami kanapy) lub takie poduszki, których kolory będą płynną kontynuacją koloru kanapy.

Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o to, aby nasze poduszki miały zdejmowane poszewki. Pranie wkładu wpływa na jego żywotność i przedwczesne starzenie się, dlatego zalecane jest jego regularne wietrzenie i trzepanie zamiast wrzucania do pralki automatycznej. Zamiennie, można oddawać takie poduszki do specjalistycznej pralni. Jeśli poduszka ma zdejmowany pokrowiec, kory można prać częściej niż wkład, problem ten zostaje oczywiście w części rozwiązany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here