Okazuje się, że bycie kreatywnym to niezwykle przydatna cecha. Gdy rzeczywistość nie rozpieszcza, dobry pomysł i praca własnych rąk mogą sprawić, że życie stanie się łatwiejsze.
Świat pełen sprzeczności
W sieci powstaje mnóstwo poradników o sztuce tworzenia, media społecznościowe zalewają nagrania o sposobach radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach, a na blogach autorzy chwalą się zdjęciami własnoręcznie wykonanych przedmiotów. W tym samym czasie my przeglądamy katalogi z meblami, oglądamy witryny sklepów odzieżowych, korzystamy z usług specjalistów przy byle problemie i… narzekamy. Narzekamy na duże wydatki ponoszone co miesiąc, kiepską jakość w sklepach, niedostateczne przygotowanie przedsiębiorców do świadczenia usług i wiele, wiele innych. Czy jest sposób, by to zmienić? Czy możemy żyć wygodniej?
Wszystko zaczyna się od pomysłu
Czasami wystarczy chwilę pomyśleć. Zwyczajnie zatrzymać się i przeanalizować sytuację. Przykład? Cóż, nie każdego stać na regularny remont mieszkania tylko po to, żeby zaspokoić swoją potrzebę zmian w otoczeniu. A taką potrzebę odczuwa wbrew pozorom wielu ludzi. Nie oznacza to jednak, że niezamożni są skazani na nudę, szarość czterech ścian i mozolne liczenie funduszy za każdym razem (i dopiero wtedy), gdy tapeta w pokoju zaczyna się już odklejać, a kot podziurawił obicie kanapy.
Z pomocą przychodzą dobrodziejstwa naszych czasów – portale ogłoszeniowe, blogi, vlogi i dostępność sklepów, w których możemy kupić właściwie wszystko. Zasobny portfel wcale nie jest niezbędny. Na portalach z ogłoszeniami różnych kategorii możemy znaleźć wiele przedmiotów, które komuś nie są już przydatne. Ludzie sprzedają takie rzeczy za niewielkie kwoty, niekiedy oddają je nawet za darmo. Najczęściej są to meble, elementy dekoracyjne, odzież oraz sprzęty domowe.
Dodatkowe informacje: W sklepie internetowym Dekolo.pl znajdziesz materiały potrzebne do wykonania przedmiotów DIY – sprawdź więcej.
Teraz czas na pomysł. Chcąc odświeżyć wygląd pokoju możemy po prostu zdecydować się na zakup (lub odbiór) rzeczy, która wpadła nam w oko. Może to być stary stolik albo lampka nocna. Następnie musimy ustalić, jak chcemy, aby ta rzecz wyglądała. Najważniejsza jest zatem kreatywność. Załóżmy, że stolik dobrze prezentowałby się w kolorze niebieskim, bo pasowałby to tonacji kolorystycznej pokoju. Stolik ma małą szufladkę? Świetnie, można wymienić uchwyt i pomysł na oryginalną ozdobę gotowy. Teraz wystarczy udać się do sklepu po niebieską farbę do mebli, uchwyt i zabierać się do pracy. Zdolności manualne nie grają dużej roli, wszak pomalowanie mebla i wymiana części szuflady nie jest wymagającym zadaniem.
Pole dla kreatywności
Meble i ozdoby do domu to oczywiście jedynie przykład na wykorzystanie kreatywności w praktyce. Przedmioty DIY (Do It Yourself – zrób to sam) są coraz bardziej popularne i zyskują coraz więcej zwolenników. Wiele osób samodzielnie tworzy nową garderobę z materiałów ze starej odzieży lub wykorzystuje elementy nieużywanej biżuterii do tworzenia nowych ozdób. Są tacy, którzy swoje dzieła wystawiają na sprzedaż i z powodzeniem traktują jako źródło dodatkowego dochodu. Niektórzy tworząc przedmioty DIY prowadzą blogi i instruują innych, w jaki sposób łączyć modę z użytecznością. Jeszcze inni dzielą się pomysłami, jak sprytnie poradzić sobie z sytuacją, w której nagle psuje się zamek w kurtce i innymi nieoczekiwanymi zdarzeniami. Pole dla kreatywności jest zatem nieograniczone, podobnie jak możliwości jej wykorzystania.