Nikt do nich nie zmusza. Nie stanowią kanonu wnętrzarskich aranżacji. Projektanci, aranżerzy wnętrz i architekci, wcale ich nie narzucają. Każdy z nas dobrze jednak wie, że bez nich domowe wystroje nie byłyby tym, czym są dziś. Dodatki, dekoracje, detale. To o nich mowa i one stanowią dziś głównych bohaterów. Nadają wyrazu, czynią wnętrza charakterystycznymi, unikalnymi, a przy tym coraz częściej nie brakuje im walorów praktycznych. Dlaczego tak wielką wagę przykładamy do domowych dodatków?
By poczuć się, jak u siebie
Zacznijmy od sytuacji, która dobrze jest znana już nie tylko studentom, ale i samotnie mieszkającym osobom, małym, jak i większym rodzinom. Mowa o wynajmowanych mieszkaniach, a nawet domach. Z różnych powodów decydujemy się na to, by wynająć lokum. Nie zawsze przyczyną jest brak pieniędzy na zakup własnego mieszkania czy brak zdolności kredytowej. Powody odłóżmy na bok, bo z rzeczywistością nie ma co się kłócić. Sęk w tym, że nawet w wynajmowanym lokum chcemy czuć się, jak u siebie.
Liczymy na możliwość doposażenia mieszkania lub domu wedle własnych potrzeb. Nie wszystko da się zrobić, zorganizować, a niekiedy poważniejsze inwestycje wiążące się z trwałymi zmianami w lokum, odkładamy na później bądź w ogóle z nich rezygnujemy. Z tyłu głowy mamy świadomość, że nie zostaniemy tu do końca życia. Mimo tego pragniemy atmosfery domowego ogniska, wnętrz, w których czują się dobrze wszyscy domownicy. Ma być komfortowo, funkcjonalnie i pięknie. Wiele zatem zależy od dodatków – elementów dostępnych w niewielkich kosztach, dla każdego.
To propozycja, która wpływa na nadanie charakteru wynajmowanym wnętrzom, stworzenie tymczasowych aranżacji, które dają uczucie, że ma się cząstkę własnego świata. Więcej ciekawych informacji o aranżacjach wnętrz znajdziesz na stronie http://www.doomsmoker.pl/.
Dobór dodatków do wymarzonej aranżacji
Niezależnie, czy mieszkanie lub dom są wynajmowane, czy też stanowią własność, w głowie mamy już pomysł na konkretny wystrój wnętrz. Bądź też jesteśmy na etapie ustalania, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej. W swoim planie musimy przewidzieć miejsce na dodatki. Wybierane na samym końcu, bo mające za zadanie uzupełniać, a nie dominować, jednak na tyle ważne, że nie można o nich przypomnieć sobie w ostatniej chwili lub zacząć ich planować gdzieś po drodze.
Warto przyjrzeć się formom, kształtom, barwom, ale i walorom użytkowym. Ozdoba, jakiekolwiek dodatek, może spełniać nie tylko funkcje dekoracyjne. Na dużą swobodę pozwalają sobie właściciele domów i mieszkań zakrawających na luksusowe apartamenty. Pośród małych pokojów czy w kawalerkach, dobrze jest połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wybrać takie dodatki, które wizualnie będą wpisywać się w domową kompozycję, ale nie zabraknie im praktycznego zastosowania.
Atut w postaci mobilności
Dodatki są niejako mobilne. Najczęściej nie wiążą się z trwałym mocowaniem, które wymagałoby pozostawienia ich w starym loku, będąc na etapie przeprowadzki czy remontu. Niewielkie i lekkie, większe i cięższe – każdy dodatek można zabrać ze sobą, znaleźć mu nowe miejsce, by odświeżyć aranżację lub całkowicie ją zmodyfikować.
Dodatki, dekoracje, detale – choć nie są niezbędne, to dzięki nim budujemy klimat, tworzymy bezpieczny azyl w swoim lokum i nadajemy finalnego wyrazu aranżacjom.