Detektory tlenku węgla i LPG – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Bezpieczeństwo, niezwykle istotne w celu prowadzenia spokojnego życia. Jednak jak walczyć z niebezpieczeństwami, jakimi są gazy, które potrafią być bezwonne i niewidoczne? Detektory gazu sprawdzą się w tej sytuacji idealnie, a w tym artykule przybliżę tematykę czujników tlenku węgla i LPG.

Jak działa detektor gazu ziemnego i LPG?

Na początku należałoby wyjaśnić jak działają detektory tlenku węgla i LPG. Podstawowym elementem jest sensor gazu. To właśnie ta część reaguje, gdy stężenie gazu jest większe od przeciętnego poziomu. Elektroniczne detektory tlenku węgla (CO) i LPG są wyposażone w cztery rodzaje sensorów – elektrochemiczne, katalityczne, absorpcyjne w czerwieni (Infra-Red) i półprzewodnikowe.

Aby system działał poprawnie należy pamiętać o czterech głównych zasadach:

– Odpowiedni dobór urządzeń ze względu na warunki panujące w miejscu zamontowania oraz potrzeb użytkowników – istotna jest temperatura, wilgotność, obecność gazów zakłócających pomiary, zakres pomiarowy, sposób w jaki otrzymujemy wyniki oraz ich archiwizacja, konieczność sterowania urządzeniami wykonawczymi oraz kwestia zasilania awaryjnego.

– Właściwe miejsce zamontowania detektora – należy pamiętać, że detektor CO i LPG wykrywa gaz w miejscu zainstalowania, dlatego najlepszym miejscem do instalacji będzie pomieszczenie, które jest szczególnie narażone na podwyższoną ilość szkodliwej substancji. Należy uwzględnić ruch powietrza, ciężkość gazu oraz lokalizację otworów nawiewnych i wywiewnych.

– Prawidłowa instalacja systemu – nie można oczekiwać odpowiedniego działania, jeśli urządzenie jest źle zamontowane. Obowiązkowo należy podążać za instrukcją i użyć odpowiednich materiałów instalacyjnych. Nie wolno również zapomnieć o staranności wykonania i obowiązujących przepisach oraz zasadach.

– Eksploatacja systemu wykonana zgodnie z instrukcją – używając detektora należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, pamiętać o terminach kalibracji czujników, kontroli pracy systemów i wymiany akumulatorów. Kontrole powinny być przeprowadzone zgodnie z instrukcją, a kalibracja wykonana przez uprawnione laboratoria.

Sprawdź także wpis: Jak działa detektor gazu ziemnego i LPG?

Gdzie zainstalować detektory tlenku węgla i LGP?

Jeśli w naszych pomieszczeniach znajduje się kuchenka gazowa, piecyk gazowy lub piec, to warto tam umieścić takie detektory. Ciężkość gazu ma ogromny wpływ na jego położenie. Gazy lżejsze od powietrza będą skupiać się przy suficie, dlatego czujnik powinien znajdować się około 30 cm od sufitu i z dala od okien i innych otworów wentylacyjnych. Dla gazów o zbliżonej masie do powietrza czujniki powinno się montować na wysokości około 180 cm od podłogi. Natomiast gazy cięższe od powietrza będą gromadzić się przy podłodze, dlatego będzie to idealne miejsce do zamontowania czujnika (około 30 cm od ziemi), oczywiście również z dala od drzwi, progów i innych przeszkód. Należy unikać tzw. „martwych miejsc”, takich jak: rogi pokoju czy miejsce pod szafką ścienną. Pamiętajmy, że czujnik również ma ograniczone pole działania i najlepiej, aby nie znajdował się dalej niż 6 m od źródła gazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here