czym wykonczyc sciany w lazience

Łazienka to wyjątkowe domowe pomieszczenie. Z jednej strony musi być ono estetyczne i wyjątkowe, a z drugiej praktyczne, bezpieczne i higieniczne. Połączenie tych cech nie jest łatwe, szczególnie że do wykończenia pokoju kąpielowego należy stosować materiały, które są wodoodporne. O ile zakup wyposażenia, nie stanowi większego problemu, o tyle materiał wykończenia ścian łazienki może stanowić pewien problem. Sklepy proponuje różnorodne materiały, które można położyć na ścianach łazienki. Jakie są jednak ich właściwości i czy faktycznie nadają się do położenia na ścianach łazienki? Zobaczcie sami.

Ściany łazienki powinny być wodoodporne, higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Wybierając materiał na ich pokrycie, należy kierować się tymi kryteriami, nie zapominając jednocześnie o estetyce pomieszczenia. W zależności, jaki efekt aranżacyjny chce się osiągnąć oraz jakim budżetem się dysponuje, taki materiał wykończeniowy można wybrać.

Płytki ceramiczne do łazienki

Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym w łazienkach nadal są płytki ceramiczne. Sklepy oferują bardzo szeroki wybór łazienkowej glazury. Dostępne są one w różnych kształtach i kolorach. Rodzaj zastosowanych płytek ceramicznych powinien być uzależniony  od stylu i gabarytów łazienki. Do zalet płytek ceramicznych w łazience zalicza się to, że są one tanim materiałem wykończeniem, a także są proste w montażu i późniejszym utrzymaniu w czystości. Decydując się na wykończenie ścian płytkami gresowymi, można położyć je tylko do pewnej wysokości pomieszczenia lub tylko na wybranej ścianie, np. tej gdzie planuje się umieszczenie kabiny prysznicowej. Warto pamiętać, że glazura w łazience nie musi być nudna, możesz zdecydować się na zastosowanie płytek ceramicznych w stylu retro czy marokańskiej mozaiki.

Farba do łazienki

Farba w łazience to tanie i proste rozwiązanie. Pomalowane ściany można w prosty sposób odświeżyć czy zmienić ich kolor, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Odpowiednia farba do łazienki to ta, która przeznaczona jest do wilgotnych pomieszczeń, odporna na grzyby i pleśnie. Farb do łazienki można szukać w sklepach budowlanych, dostępne są one w szerokiej palecie kolorystycznej.

material na sciny w lazience

Ściana z kamienia w łazience

W łazienkach, które mają być eleganckie i nowoczesne na ścianach świetnie sprawdza się kamień. Jest od ponadczasowym materiałem o właściwościach wodoodpornych. Na ściany w łazience przeznacza się każdy rodzaj kamienia, jednak przed położeniem konieczne jest jego wypolerowanie oraz zaimpregnowanie.  Decydując się na kamienne ściany w łazience, trzeba pamiętać, że proces impregnacji trzeba powtarzać co kilka lat. Warto być również świadomym, że ściany z kamienia nie są najtańszym rozwiązaniem.

Boazeria w łazience

Dużą popularnością cieszą się również drewniane ściany w łazience. Aby jednak sprawdziły się w tym pomieszczeniu, konieczne jest zastosowanie odpowiednich gatunków drewna. Najlepiej jest postawić na drewno lite oraz gatunki egzotyczne, takie jak tek, iroko czy merbau. Zawierają one olejki naturalne, które są odporne na zmiany temperatury, pleśń oraz wilgoć.

Szklane ściany w łazience

Elegancki i oryginalny efekt można osiągnąć, wykładając ściany w łazience szkłem. Producenci proponują różne kolory, wzory i faktury szklanych ścian do łazienki. Materiał ten jest  100% odporny na wilgoć oraz względnie łatwy w czyszczeniu. Do łazienki polecane są szkła lakierowana, na których nie widać zacieków. Zastosowanie szklanych ścian wprowadza do wnętrza lekkość i powiększa optycznie pomieszczenie. Ściany ze szkła się szczególnie w małych wnętrzach. Szklane tafle mocuje się do murowanych ścian lub osadza w aluminiowych ramach.

jak zaaraznzowac sciany w lazience

Beton architektoniczny w łazience

Łazienkę można wykończyć również betonem architektonicznym. W tym pomieszczeniu sprawdzi się beton wypolerowany, który nie chłonie wody. Można nim wykończyć zarówno ściany, jak i podłogi łazienki. To rozważanie aranżacyjne sprawdza się w łazienkach industrialnych i nowoczesnych. Dedykując się na betonowe ściany w łazience, trzeba pamiętać, że materiał ten zmienia kolor pod wypływem wilgoci.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here