Ogród kojarzy nam się z dużą przestrzenią, na której znajdują się rabaty kwiatowe, ogródek warzywny, niewielki sad, krzewy róż i innych roślin kwitnących, a pomiędzy nimi wiodą kręte ścieżki wysypane żwirem. To tylko jedna z koncepcji ogrodów tradycyjnych, jaką można jednak zrealizować tylko wtedy, gdy mamy na to odpowiednio dużą przestrzeń. Tej jednak brakuje np. w dużych miastach, dlatego przy domach szeregowych lub nawet nowoczesnych apartamentowcach, można stworzyć ogród wertykalny.

Ogród wertykalny i tradycyjny

Ogrodnicy mają nieograniczone możliwości planowania i urządzania tradycyjnych ogrodów. Mogą stosować przy tym rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa, jakie łącznie tworzą przepiękne kompozycje. Szeroki ich wybór, który prezentuje między innymi strona https://dream-garden.pl sprawia, że każdy ogród poziomy może być inny i całkowicie oryginalny.

Cechy tej nie są jednak pozbawione ogrody pionowe, nazywane ogrodami wertykalnymi. Dostosowują się one do minimalnych przestrzeni, jakie są dostępne dla mieszkańców wielkich miast. Wśród gęstej zabudowy centrum metropolii trudno sobie wyobrazić, że kogokolwiek byłoby stać na wyodrębnienie obszernego ogrodu do indywidualnego użytku. Brak zielonych terenów mogą wynagrodzić żywe zielone ściany, czyli właśnie ogrody pionowe.

Takie ogrody służą zwiększaniu wydajności małych powierzchni, na których ludzie chcieliby móc obcować z naturą. Taras, balkon, czy nawet salon wewnętrzny to miejsca, gdzie bez problemu można pomieścić większą ilość roślin na żywej ścianie. Pionowy ogród ma nie tylko wartość estetyczną, ale i praktyczną – tworzy dodatkowe ilości tlenu, oczyszcza powietrze, zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi i może tłumić hałasy.

Ciekawy przykład ogrodu pionowego

W Londynie, w stolicy Wielkiej Brytanii, niedaleko jednej z największych atrakcji miasta – Tower of London, na fasadzie hotelu Mint w centrum miasta powstał ogród wertykalny, który rozciąga się od drugiego aż do jedenastego piętra. To żywy, piękny, zielony mur, który obecnie jest największą zieloną ścianą w całej Europie.

Został on zbudowany na bazie metalowych ram oraz systemu nawadniania, który dostarcza wodę i substancje mineralne do około 40 gatunków i ponad 4100 sztuk zimozielonych roślin. W cieniu rosną różnorodne rośliny cebulowe, czy paprocie. O gatunkach nadających się do posadzenia na „zielonej ścianie” ogrodu pionowego szerzej można przeczytać na stronie: http://dream-wall.pl. Ogród na ścianie hotelu w Londynie odwiedzający mogą zobaczyć na przykład poprzez szklaną ścianę recepcji hotelowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here