Czym różnią się pręty kompozytowe od prętów stalowych

Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię budowa jakiegokolwiek budynku, bez wątpienia będziesz mieć do czynienia z prętami zbrojeniowymi. Warto więc wiedzieć, które z nich będą lepsze i na które się zdecydować. Z pomocą przychodzi niniejszy artykuł!

Czym jest pręt zbrojeniowy?

Pręty zbrojeniowe to kluczowy element każdej betonowej konstrukcji. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie nowej budowli w odpowiedniej formie. Obecnie na rynku najczęściej spotyka się dwa rodzaje prętów zbrojeniowych – pręty stalowe oraz pręty kompozytowe. Warto dowiedzieć się, jakie wyróżniamy między nimi rozbieżności, aby wybrać te najlepiej dostosowane do naszych potrzeb!

Jaki pręt będzie najlepszy – stalowy czy kompozytowy?

Nie da się zaprzeczyć, że pręty stalowe to już dość przestarzałe rozwiązanie. Cechują się one dużą masą, przez co zarówno ich transport, jak i montaż nie będą raczej należeć do szybkich. Co więcej, stal, z której wykonany jest ten rodzaj prętów zbrojeniowych, wymaga regularnej konserwacji, przez co musielibyśmy wliczyć do tego rodzaju inwestycji dodatkowe koszty. W dodatku stalowe pręty zbrojeniowe wcale nie są najtańszym rozwiązaniem, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie ich alternatywie.

Dlaczego warto postawić na pręty zbrojeniowe z kompozytu?

W porównaniu do stali kompozyt to materiał bardzo lekki – potrafi być nawet kilkukrotnie lżejszy od swojego stalowego odpowiednika. To bez wątpienia duża zaleta, gdyż dzięki temu zarówno montaż prętów, jak i ich transport należy do szybszych i łatwiejszych w porównaniu z prętami stalowymi. To dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na pręty kompozytowe. Producent tego rodzaju materiałów jest w stanie dostarczyć dobrej jakości komponenty, które świetnie sprawdzą się w swojej roli.

Pręty kompozytowe to również gwarancja wysokiej wytrzymałości, gdyż odporne są one na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, czego nie zawsze można powiedzieć o prętach stalowych. Co więcej, jeśli postawimy na pręty kompozytowe, producent tych materiałów dostarczy nam pręty o wysokiej jakości, które dodatkowo posiadają właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu idealnie spełnią swoją funkcję w górnych partiach budynku, zapobiegając niepotrzebnym utratom ciepła.

W przypadku prętów kompozytowych wygrywają one również pod względem ceny – nie tylko dlatego, że sam ich zakup jest tańszy od prętów stalowych, lecz również dlatego, że są lżejsze i dzięki temu możliwe są oszczędności na transporcie tych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here