Wybierając materac do naszego łóżka, bardzo często zapominamy o kluczowym akcesorium, jakim jest ochraniacz. Jakie funkcje pełni i jakie parametry warto wziąć pod uwagę, wybierając ten produkt?

Wspominany dodatek ma za zadanie chronić nasze łóżko zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i płynami oraz innego rodzaju zabrudzeniami. Praktycznym rozwiązaniem jest podkład na materac ze specjalną nieprzemakalną powłoką, która jest bardzo praktyczna i zagwarantuje nam należyty komfort użytkowania. Uwaga! Jedynie ochraniacze wyposażone w oddychającą membraną poliuretanową stanowią skuteczną barierę dla roztoczy, bakterii oraz grzybów.

Najlepiej, by taki produkt był wykonany z materiału oddychającego, który nie będzie drażnił, ani naszej skóry ani układu oddechowego. Najlepiej, by podkładłączył w sobie obie te cechy, a tkanina wykorzystana do jego produkcji była zarówno przyjemna w dotyku, jak i chroniła go przed wilgocią. Właściwości te wykazują między innymi modele wykonane z poliuretanu. Warto również, by posiadał grube gumy wszyte w narożnikach, które zapewnią odpowiednie dopasowanie do materaca i uchronią przed przemieszczaniem się.

Do produkcji podkładów na materacnajczęściej stosuje się:

  • grube bawełniane tkaniny typu molton z membraną,

  • miękką frotte połączoną z poliuretanową, paroprzepuszczalną membraną,

  • dzianinę dżersej z poliuretanową membraną,

  • wodoodporną frottę z powłoką PVC, która w pełni zabezpiecza materac. Taki materiał nie jest jednak w pełni paroprzepuszczalny, co może stanowić spory dyskomfort,

  • pikowaną tkaninę typu policotton – gwarantuje wyłącznie ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi,

  • tkaninę bawełnianą oraz poliamidową z wplecioną srebrną nitką, która rozładowuje ładunki elektryczne, niwelując negatywne skutki lokalizacji posłania w obrębie obecności żył wodnych,

  • przepikowaną tkaninę typu mikrofibra oraz włókninę pokrytą membraną poliuretanową – rozwiązanie to zapewnia najwyższy komfort snu.

Wiele podkładów na materac jest wyposażonych w specjalne gumki, dzięki którym idealnie dopasujemy je do wymiarów naszego materaca. Ciekawym rozwiązaniem są również modele typu „pełne obszycie”, które możemy nałożyć na posłanie zarówno od góry, jak i po bokach.

U dzieci i dorosłych najlepiej sprawdzą się podkłady na materac wykonane z bawełny, które gwarantują doskonałą ochronę zarówno przed kurzem, jak i wilgocią czy plamami. Ich stosowanie zaleca się w szczególności w sezonie letnim oraz w okresie przeziębienia, gdy nasze ciało bardziej się poci. Szukając podkładu na materac dla osób starszych lub mających problemy z nietrzymaniem moczu, najlepiej sprawdzi się nieprzemakalny ochraniacz, który w 100% będzie zabezpieczał zarówno przed wilgocią, jak i zabrudzeniami oraz nieprzyjemnym zapachem. Z myślą o alergikach tworzone są natomiast specjalne podkłady na materac z możliwością prania w wysokiej temperaturze w celu zniszczenia wszelkiego rodzaju alergenów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here