Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego worka na śmieci, to nic nieznaczące zajęcie. Jest to jednak bardzo mylne myślenie. Wielu z nas popełnia również kilka istotnych błędów podczas tej czynności, mających później niezbyt dobry wpływ na użyteczność i prawidłowe wykorzystanie produktu. Najczęściej wybieranymi są te najłatwiej dostępne czy najtańsze. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to dobra praktyka, gdyż worek workowi nierówny. Różnice te odzwierciedlają się w ich trwałości, higieniczności czy późniejszym rozkładzie, co z kolei jest ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę ekologię.
Worki – jak je wybrać?
Pierwszym i najważniejszym aspektem jest dokładne określenie potrzeb. W zdefiniowaniu ich pomoże odpowiedź na pytanie – ile śmieci i jakiego rodzaju produkuje się w naszym gospodarstwie domowym.
Worki mają różną pojemność – analogicznie, tę należy dopasować do ilości domowników i codziennych odpadów, jakie oni wytwarzają. Osoba, która mieszka w pojedynkę, wyrzuca znacznie mniej odpadów niż np. dwupokoleniowa rodzina. Nie ma sensu kupowanie zbyt dużych worków – śmieci ulegają rozkładowi, dlatego najlepszym wyjściem jest dostosowanie wielkości worka do wielkości kosza na odpady. Dobrze dobrany worek wystaje około 10 cm poza brzeg kubła – aby po zapełnieniu można było z łatwością zamknąć worek i pewnie go chwycić.
Kolejna aspektem, na który warto zwrócić uwagę to sposób zamykania. Większość worków, dostępnych na rynku, nie posiada wygodnego zamknięcia. Po ich napełnieniu należy związać mocno brzegi i dopiero wyrzucić. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są worki z taśmą ściągającą, umieszczoną wokół otworu pomiędzy dwoma warstwami materiału. Gdy zostaje ona zaciągnięta, otwór się zamyka – wtedy wystarczy taśmę zawiązać i w ten sposób śmieci zostają zabezpieczone przed wypadnięciem. Popularne są również worki łatwowiązane – z uszami.
Jakie tworzywo odpowiednie na worki?
Surowce, z których produkuje się worki na śmieci, różnią się między sobą zasadniczo a jedną z podstawowych cech, mających wpływ na zastosowanie worka – jest jego grubość. Te najcieńsze, odpowiednie są na lekkie, nieduże śmieci. Natomiast na odpady, które powstają wskutek codziennego prowadzenia gospodarstwa domowego, najlepsze są worki grube i specjalnie wzmacniane. Rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, są worki ekologiczne, czyli wykonane w procesie recyklingu i nadające się do ponownego przetworzenia.
Duży wybór worków, ekologicznych znajduje się w naszej ofercie https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci. Po przeanalizowaniu potrzeb warto dopasować odpowiednie worki do specyfiki swojego gospodarstwa domowego, dzięki czemu utrzymanie porządku będzie proste, komfortowe, szybkie i przyjemne.
Ekologia w Stella Pack
Nadrzędnym celem naszych działań jest poprawa ogólnego stanu ekosystemu oraz wdrożenie rozwiązań, które w życiu codziennym stanowią pierwszy krok do poważnych zmian ekologicznych.
Statystyki są bowiem przerażające, a dokładna ich analiza wyraźnie wskazuje na potrzebę zmiany nawyków i dotychczasowych zachowań. Przeciętny człowiek, dziennie wytwarza nawet do 300 kg śmieci! Niestety, najbardziej przerażającym faktem jest to, że największą część odpadów stanowi folia polietylenowa. Surowiec ten wykazuje wysoką odporność na rozkład biologiczny, przez co proces ten zajmuje nawet na 400 lat. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się przerażającej ilości zalegających śmieci, jest ich recycling, czyli proces przetworzenia i powtórnego wykorzystania. Firma Stella Pack – europejski lider w produkcji worków na śmieci – trudny proces nowoczesnego recyklingu odpadów foliowych doprowadziła do perfekcji. W Stella Pack codziennie przerabia się 60 ton odpadów foliowych, co oznacza, że rocznie ponad 20 tysięcy ton odpadów foliowych, znika ze środowiska.
Jak wygląda ekologiczny proces powstawania worków na śmieci?
Do Stella Pack trafiają odpady foliowe pochodzące z sortowni komunalnych, marketów i centrów dystrybucyjnych oraz hipermarketów. Proces recyklingu odpadów foliowych przebiega wieloetapowo i tworzy obieg zamknięty, podczas którego nic się nie marnuje. Pierwszym etapem produkcji worków na śmieci jest sortowanie podczas którego odrzucane są odpady niemożliwe do przetworzenia, posłużą one do produkcji paliwa alternatywnego.
Kolejnym etapem jest rozdrabnianie i mycie, podczas którego folia oddzielana jest od wszelkich zanieczyszczeń organicznych i mechanicznych. Następnie kolorowe płatki odpadów foliowych są suszone.
Stella Pack posiada nowoczesną linię produkcyjną z jedynym na świecie systemem łączącym optyczną segregację odpadów foliowych z procesem mycia i filtracji. Wykorzystywana w nim woda, płynie w obiegu zamkniętym i jest na bieżąco oczyszczana i filtrowana. Stella Pack odzyskuje i ponownie wykorzystuje ciepło powstałe podczas produkcji. Nadwyżki ciepła służą do ogrzania pomieszczeń biurowych i socjalnych zakładu produkcyjnego. Ten zamknięty cykl produkcyjny jest przyjazny dla środowiska naturalnego.
Tak przygotowany surowiec trafia na nowoczesną linię produkcyjną, gdzie jest poddany procesowi regranulacji, którego efektem końcowym są różnokolorowe regranulki służące do wytwarzania pełnowartościowych worków.
Do regranulatu dodawane są komponenty zapachowe, dzięki którym worki mają przyjemny zapach.
Gotowy regranulat trafia do wytłaczarek, gdzie za pomocą rozdmuchu sprężonym powietrzem nadawana jest grubość i wstępna szerokość litrażowa.
Następnie tak uformowany rękaw foliowy trafia do maszyny tnącej i perforującej. Tu produkt przybiera ostateczną formę worków na śmieci, jaką wszyscy dobrze znamy. Dbając o najwyższą jakość produktów, Stella Pack zainwestowała w nowoczesne laboratorium, w którym nieustannie są sprawdzane wszystkie istotne parametry folii, z której powstają worki na śmieci. Badana jest jej grubość, elastyczność i wytrzymałość. W ofercie Stella Pack znajdziemy worki na śmieci we wszystkich odmianach zamknięcia, w bardzo wielu kolorach i zapachach. Stella Pack stanowczo sprzeciwia się produkowaniu worków na śmieci z surowców pierwotnych!