Czy wiesz, jak bezpiecznie kupować antyki i dzieła sztuki przez Internet?

0
803

Jesteś fanem zabytkowych mebli lub kolekcjonujesz cenne dzieła sztuki? W XXI wieku nie musisz już ograniczać się jedynie do lokalnych targów staroci i sklepów z antykami. Obecnie wystarczy wpisanie odpowiedniego hasła w wyszukiwarce internetowej i kilka kliknięć, żeby uzyskać dostęp do nieskończonej ilości luksusowych artefaktów z całego świata. Dowiedz się, jak kupować w Internecie, żeby później nie żałować.

Zasada nr 1: Kupuj tylko od sprawdzonych sprzedawców

W sieci można znaleźć wiele ciekawych stron i ofert na portalach z ogłoszeniami, które tylko z pozoru wyglądają obiecująco. Bardzo łatwo można trafić na oszustów, którzy nie dysponują stosownymi certyfikatami czy też w nieodpowiedni sposób odnawiają antyki, co znacząco obniża ich wartość. Z tego powodu najlepiej kupować obrazy, starodruki, meble i inne zabytki od oficjalnych sprzedawców.

Co powinno zaniepokoić podczas zakupów online? Z całą pewnością znakiem ostrzegawczym jest brak danych sprzedawcy. Uczciwe firmy, takie jak działająca od blisko 25 lat spółka Rokaj Group, mogą zazwyczaj pochwalić się profesjonalną stroną internetową. W witrynie powinny być podane dane, dzięki którym można szybko zweryfikować to, czy firma naprawdę istnieje. Zdecydowanie należy unikać osób, które nawet nie chcą się przedstawić.

Zasada nr 2: Unikaj podejrzanie atrakcyjnych ofert

Doświadczeni kolekcjonerzy antyków i dzieł sztuki doskonale wiedzą, że prawdziwych perełek nikt nie sprzedaje za bezcen. Wyjątkiem mogą być naprawdę tanie oferty, w których przypadku właściciel po prostu nie zdaje sobie sprawy z wartości mebli, porcelany czy też obrazu. Jeśli internetowy sprzedawca oferuje znacznie niższe ceny niż większość rynku i zapewnia o autentyczności oraz dobrym stanie towaru, to w głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Ważnym znakiem ostrzegawczym powinny być również naciski ze strony sprzedającego dotyczące szybkiego wpłacenia zaliczki. Jeśli dodatkowo osoba nie jest zweryfikowana przez portal aukcyjny lub nie posiada wiarygodnej strony internetowej, to należy zachować podwójną ostrożność. Internet jest naprawdę świetnym narzędziem dla kolekcjonerów antyków, ale jest też idealnym miejscem dla oszustów.

Zasada nr 3: Sprawdź opinie klientów

Jednym z najłatwiejszych sposobów na weryfikację sprzedawcy jest sprawdzenie opinii o nim w sieci. Najlepsze firmy z antykami i dziełami sztuki mogą pochwalić się licznymi recenzjami zadowolonych i niezadowolonych klientów. Zbyt dużo pozytywnych ocen może niestety świadczyć o tym, że firma kupuje dobre opinie lub usuwa negatywne komentarze. Dotyczy to zwłaszcza sklepów z niewielką liczbą recenzji.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy opinii jest niewiele, ale zamieszczone w Internecie komentarze są treściwe i zawierają zdjęcia zakupionych produktów. Istotnym źródłem informacji może być również profil w mediach społecznościowych, w których można bez problemu znaleźć renomowaną firmę Rokaj Group. Cenne informacje o wysokiej jakości usługach można także znaleźć na branżowych forach internetowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here