Czy warto impregnować kostkę brukową?

Kostka brukowa jest najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do wykładania ścieżek, placy i chodników. Jest stosunkowo tania, łatwa w położeniu i nieźle się prezentuje. Dlatego jest tak chętnie wybierana również do budowy ścieżek ogrodowych jak i wykładania tarasów. Jednak kostka brukowa, mimo tego, że jest dość wytrzymałym materiałem, nie jest niezniszczalna i pod wpływem użytkowania oraz czynników atmosferycznych, ulega degradacji. Ten proces możemy spowolnić do niezauważalnego minimum poprzez impregnację. Tak jak impregnuje się drewno do budowy altany, tak i możemy uchronić od niszczenia kostkę brukową.

Czy impregnacja kostki jest konieczna?

Nie, impregnowanie kostki brukowej nie jest koniecznością, ale warto to robić, tak samo jak warto czytać książki choć nie jest to konieczne do życia. Impregnacja kostki ma właśnie na celu przedłużyć czas, w którym jest ona czysta, nieuszkodzona i ma taki kolor, jak w momencie kupna. Impregnacja kostki brukowej chroni przed takimi zagrożeniami jak:

  • Mikropęknięcia – powstają przez wnikanie wody w strukturę kostki, która zimą zamarza i zwiększając swoją objętość, rozsadza kostkę od środka. Takie mikropęknięcia z czasem się powiększają więc warto temu zapobiec dzięki impregnacji, która tworzy powierzchnię hydrofobową zapobiegającą przenikaniu wody.
  • Utrata koloru – ogród nie jest miejscem z dużym ruchem samochodowym, więc kostce nie grozi silne ścieranie, jednak kolor kostki wytraca się również poprzez promieniowanie UV jak i po prostu z upływem czasu. Mając na ogrodzie coś lepszego niż zwykłą szarą kostkę z pewnością warto się zatroszczyć o to, aby jej kolor nie wyblakł po kilku sezonach.
  • Plamy – taras i ogród to miejsca letnich spotkań podczas których nierzadko robi się grilla i urządza wieczorne przyjęcia. W takich przypadkach nietrudno o powstawanie plam np. z alkoholu lub tłuszczów zwierzęcych, które są bardzo trudne do usunięcia. Impregnacja kostki sprawia, że likwidacja plam jest prosta ponieważ nie wnikają one w kostkę lecz zatrzymują się na powłoce z impregnatu.
  • Porastanie – mchy i porosty potrafią porastać nawet dobrze utrzymaną kostkę brukową. Zarośnięta kostka wygląda jednak na zaniedbaną i zarodniki roślin często niszczą spoiny między kostkami więc dobrze jest się z nimi uporać póki nie są dużym problemem. Z pomocą przyjdzie nam impregnat do kostki brukowej zawierający substancje zapobiegające porastaniu roślinnością.
  • Wykwity wapienne – biały nalot na kostce to właśnie wykwity wapienne lub wykwity solne, które powstają samoczynnie w nasileniu zależym od warunków atmosferycznych. W żaden sposób nie szkodzą kostce, ich minusem jest tylko nieestetyczny wygląd, w szczególności w przypadku kostki o soczystych barwach. Impregnat nie zapobiegnie całkowicie powstawaniu tych wykwitów, ale znacznie utrudni ten proces.

Jaki wybrać impregnat do kostki?

Produktem, który spełnia wszystkie niezbędne kryteria, aby móc go nazwać wysokiej jakości impregnatem do kostki brukowej jest impregnat marki BEKERFARB. Chroni kostkę brukową przed wszystkimi wyżej wymienionymi zagrożeniami, a ponadto nie zawiera szkodliwych substancji mogących zagrozić ludziom bądź roślinom na naszym ogrodzie. Szybko schnie a do skutecznej impregnacji wystarczy tylko jedna warstwa. Mówiąc w skrócie, jest to produkt skuteczny, ekologiczny i ekonomiczny.

Impregnat do kostki brukowej BEKERFARB

Tomasz Malewski

BEKERFARB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here