Postęp technologiczny w dziedzinie źródeł światła sprawił, że dziś prócz klasycznych lamp ledowych z nietypowymi wtykami, w sprzedaży znajdziemy również ich wersje wyglądem przypominające tradycyjne żarówki. Przykładem tego typu produktów mogą być żarówki LED Philips dostępne w bogatym wyborze kształtów i typów zastosowanych w nich wtyków. Co warte podkreślenia, wiele modeli tego typu żarówek posiada tradycyjne gwinty typu E14 i E27. Dzięki temu pasują one do typowych opraw oświetleniowych, przez co z powodzeniem możemy stosować je we wnętrzach naszych domów, bez konieczności wymiany lamp na nowe.

Zasadniczo sam kształt żarówki ledowej nie ma najmniejszego wpływu na jej moc świetlną, temperaturę barwy światła czy obecność dodatkowych funkcji, które mogą wpływać na zakres jej zastosowań. Kształt żarówki przekłada się jedynie na jej wartość dekoracyjną i możliwość stosowania w określonych typach opraw oświetleniowych.

Popularne kształty żarówek, na przykładzie żarówek LED Philips

W sprzedaży znajdziemy co najmniej kilkanaście różnych modeli żarówek ledowych marki Philips (warto zajrzeć na stronę: https://www.neoled.com.pl/pl/producer/Philips/87). Najpopularniejsze ich rodzaje, z jakimi możemy się zetknąć, odwiedzając pierwszy lepszy sklep z oświetleniem, to żarówki o tradycyjnym kształcie, standardowo wyposażone w gwinty klasyczne typu E14 i E27, żarówki LED Philips typu świeczka (zwykle mały gwint E27), kuliste i kulki (niezwykle dekoracyjne), a także żarówki punktowe, typu reflektor czy żarówki liniowe (typu świetlówka). Trzy ostatnie typy żarówek ledowych zwykle wyposażone są we wtyki, w związku z czym ich stosowanie ogranicza się do bardziej specjalistycznych modeli opraw oświetleniowych – pasują do lamp ledowych.

Kiedy wybrać żarówkę o określonym kształcie?

Wybór określonego kształtu żarówki często zależy od zastosowanego w niej gwintu. Żarówki LED Philips przypominające swym wyglądem żarówki typu tradycyjnego, zwykle wyposażone są w tradycyjne, wkręcane gwinty, przez co można stosować je we wszystkich oprawach oświetleniowych starszego typu. Takie żarówki będą pasowały zatem zarówno do lamp wiszących, sufitowych, jak i do wielu modeli lamp stojących i ściennych, starszych modeli lampek biurkowych i stołowych.

Jeśli zdecydujemy się na wybór żarówki dekoracyjnej typu świeczka, możemy spodziewać się, że będzie to żarówka mniejszego rozmiaru. Takie żarówki (jeśli będą wyposażone w odpowiedni rodzaj wtyku) będą pasowały m.in. do żyrandoli, niektórych modeli plafonów czy kinkietów, zwłaszcza tych, w których ilość dostępnego miejsca potrzebnego do zamocowania żarówki jest niewielka. Inne dekoracyjne modele żarówek, na przykład żarówki w kształcie kuli sprawdzą się w designerskich lampach, w których żarówka pozostaje niemal w całości odsłonięta. W przypadku takich lamp ich atutem nie jest bogato zdobiony klosz, a właśnie żarówka o nietuzinkowym kształcie.

Wśród żarówek LED Philips znajdziemy również modele świecące punktowo i typu reflektor. Takie rodzaje żarówek o niezwykle charakterystycznych kształtach sprawdzą się w specjalistycznych oprawach przeznaczonych do oświetlenia punktowego, między innymi w oczkach sufitowych czy przypodłogowych, jako oświetlenie mebli, a także jako oświetlenie łazienkowe czy kuchenne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here