Czy ceny okien plastikowych są najkorzystniejsze?

Okna plastikowe od dłuższego czasu są najchętniej wybieranym przez inwestorów rodzajem stolarki okiennej. To głównie cena okien PCV sprawia, że są one tak popularne, jednak to nie jedyna ich zaleta. Ich przewagą nad oknami drewnianymi jest także to, że nie wymagają konserwacji i tym samym ich utrzymanie w dobrym stanie jest mniej kosztowne i pracochłonne.

Od czego zależy cena okien PCV?

Na ostateczne ceny okien plastikowych wpływa szereg parametrów. To ile za nie zapłacimy, zależy m.in. od klasy profilu, jaki wybierzemy, od tego z ilu szyb będzie składał się pakiet szybowy i z jakiego szkła będzie wykonany. Aby wymiana okien przyniosła nam realne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie zimą, musimy wybrać takie o niskim współczynniku przenikalności ciepła. W tym przypadku duże znaczenie ma klasa profilu, jaka została zastosowana do skonstruowania okna oraz pakiet szybowy. Im bardziej złożony, cena okien PCV, będzie wyższa.  Duże znaczenie ma również kolor, od którego w dużej mierze zależy to, ile będziemy musieli zapłacić za dane okno plastikowe. Cena będzie wyższa, jeżeli zdecydujemy się na profile inne niż białe. Nie bez znaczenia są także okucia i wyposażenie dodatkowe okna oraz nasze miejsce zamieszkania. Inną kwotę zapłacimy za okna PCV np. w takim mieście jak Warszawa. Cennik będzie z pewnością inny, jeśli natomiast mieszkamy w mniejszym mieście. Ceny okien plastikowych oferowanych przez mniejszych lokalnych producentów są zazwyczaj niższe niż dużych znanych firm. Zanim jednak zdecydujemy się na dokonanie zakupu, warto dokładnie porównać właściwości wybranych produktów. Może się bowiem okazać, że niska cena okien PCV wynika z ich niskiej jakości.

Dlaczego ceny okien plastikowych są niższe?

Niższa cena okien PCV wynika przede wszystkim z faktu, że surowiec używany do produkcji ich profili jest tańszy niż drewno czy aluminium. Wielu producentów wykonuje je z tzw. regranulatu, który pochodzi z recyklingu m.in. starych okien plastikowych. Niższe ceny okien plastikowych wynikają także z dosyć dużej konkurencji. Obok renomowanych producentów, na rynku działa także wiele mniejszych lokalnych firm. Porównując ich oferty, należy jednak pamiętać o tym, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość. Z pewnością bowiem więcej zapłacimy za okna z profilami klasy A, niż klasy C. Decydując się na wybór tych tańszych, warto mieć świadomość, że mają one znacznie gorszy współczynnik przenikania ciepła i są bardziej podatne na odkształcenia pod wpływem promieni słonecznych, szczególnie jeśli wybierzemy takie w ciemnym kolorze.

Czy niższe ceny okien plastikowych oznaczają niższą ich jakość, niż okien drewnianych i aluminiowych?

Jakość okna zależy od wybranych parametrów. Wszyscy inwestorzy z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że w parze z wysoką jakością idą także wyższe ceny. Jeśli weźmiemy pod uwagę takie parametry jak izolacyjność termiczna i akustyczna okna, a także jego szczelność i porównamy produkty o zbliżonych parametrach wykonane z drewna, aluminium i PCV, to w większości przypadków okaże się, że ceny okien plastikowych będą niższe. Oznacza to, że okna plastikowe pod względem jakości w niczym nie ustępują tym wykonanym z drewna czy aluminium, a pod pewnymi względami są od nich lepsze. Konserwacja okien plastikowych jest znacznie mniej kosztowna i pracochłonna niż okien drewnianych. Wystarczy bowiem co jakiś czas wyregulować i przesmarować ruchome elementy okna PCV. Cena tego typu usługi będzie na pewno niższa niż odnowienie okien drewnianych, co wiąże się z koniecznością ściągnięcia lub przynajmniej zmatowienia starej farby, lub lakieru i pokrycia profilu nową powłoką.