Zakup domu czy mieszkania jest inwestycją na lata. Wiele osób takiego zakupu dokonuje tylko raz w życiu, inwestując w to wszystkie swoje oszczędności. Dlatego też przed podpisaniem aktu notarialnego dobrze jest sprawdzić, czy nabywana nieruchomość jest wolna od obciążeń oraz nie będzie sprawiać w przyszłości problemów. Przyszli właściciele powinny zainteresować się zarówno sytuacją prawną, jak i finansową nabywanej nieruchomość. Nie bez znaczenia jest również jej stan techniczny. Cześć rzeczy można sprawdzić samodzielnie, w innych o pomoc należy poprosić fachowca, który np. podpowie czy nieruchomość została wzniesiona zgodnie z najlepszymi zasadami sztuki budowlanej. Zobacz, co sprawdzić kupując nieruchomość?
Po pierwsze księga wieczysta
Pierwszym dokumentem, jaki należy sprawdzić przy zakupie domu lub mieszkania jest księga wieczysta. Prowadzona jest ona przez właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomość Sąd Rejonowy, a dokładnie wydział ksiąg wieczystych.
Księgę wieczystą nieruchomości można sprawdzić, korzystając z serwisu internetowego lub jej odpis wyciągnąć w sądzie. Sprawdzają ją, warto zwrócić uwagę na:
- dział II, który powie, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości,
- dział III, w którym zapisane są obciążenia nieruchomość np. względem osób trzecich; to tutaj znajdują się np. prawo o użytkowania, dożywocie czy służebność,
- dział IV, z którego można się dowiedzieć o obciążeniach finansowych zapisanych na nieruchomości.
Co sprawdzić przed kupnem domu w Urzędzie Gminy?
Kolejne kroki przy sprawdzeniu nieruchomości warto postawić w urzędzie gminy. Polecane jest odwiedzenie wydziału geodezji i potwierdzenie powierzchni działki oraz przebiegu granic, oraz wydziału architektury, w którym można obejrzeć miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego. Dokument ten powie czy w najbliższym czasie w okolicach domu lub działki nie jest planowana budowa autostrady, czy też sklepu wielkopowierzchniowego. Wydział architektury będzie również odpowiednim miejscem do sprawdzenia zezwoleń i pozwoleń na budowę lub przebudowę nieruchomości przez dewelopera. Na koniec warto jeszcze sprawdzić w wydziale meldunkowym, kto jest zameldowany w nieruchomości. Te ostatnie informacje można uzyskać tylko na wniosek właściciela nieruchomości.
Stan techniczny budynku
Bez względu na to, czy nieruchomość kupuje się z rynku wtórnego, czy pierwotnego przed ostatecznym jej odebraniem, należy sprawdzić stan techniczny budynku. Dużą pomocą może być odwiedzenie inwestycji ze specjalistą, który zobaczy, czy nie ma pęknięć, rys lub krzywych ścian. Istotne jest również sprawdzenie instalacji, podłóg, okien oraz dachu. Warto również dopytać o to, jakie materiały i technologie zostały użyte w trakcie budowy.
Co sprawdzić kupując mieszkanie?
W przypadku zakupu mieszkania ważna kwestia są również opłaty eksploatacyjne, które będzie trzeba ponosić. Dobrze jest więc ustalić wysokość czynszu administracyjnego oraz ewentualne zaliczki na media. Należy również dowiedzieć się, czy mieszkanie jest we wspólnocie mieszkaniowej, czy też należy do spółdzielni.
Akt notarialny
Dokumentem, który należy również sprawdzić, a przede wszystkim przeczytać jest akt notarialny oraz umowa przedwstępna (jeżeli taka się podpisuje). Dokumenty te zawierają szereg ustaleń i zobowiązań zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Jeżeli masz wątpliwości co do jego zapisów, możesz dopytać o nie notariusza lub poprosić o sprawdzenie aktu notarialnego przez niezależnego eksperta.